powrót

Zrównoważony rozwój

Z burmistrzem Łukowa Dariuszem Szustkiem rozmawia Anna Knapek

30-tysięczny Łuków cechuje wysoki standard zarządzania i nieustanna praca na rzecz lokalnej społeczności, co przekłada się na zadowolenie mieszkańców. Proszę podzielić się receptą na sukces.

Najważniejszą zasadą w naszej pracy jest: „To my jesteśmy dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla nas”. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie sprawy były załatwiane w Urzędzie Miasta bez zbędnej zwłoki. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju pomysły i sugestie zgłaszane przez naszych mieszkańców dotyczące wszelkich sfer życia. Nasz cel to stworzenie dogodnych warunków do mieszkania, a także do rozwoju przedsiębiorczości w Łukowie.

 

Te wszystkie działania przekładają się na szybki, ale zrównoważony rozwój miasta?

Zgadza się. W naszych działaniach niejednokrotnie idziemy pod prąd i na przekór panującym trendom. I tak na przykład, kiedy w kraju likwiduje się szkoły z powodu niżu demograficznego, my modernizujemy istniejącą oraz inwestujemy w nową bazę oświatową, aby stworzyć naszym najmłodszym mieszkańcom jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. To, co wyróżnia Łuków na tle innych miast, to niewątpliwie fakt, że od kilku lat konsekwentnie realizujemy inwestycje ze środków własnych lub pozyskanych dotacji, bez zaciągania kredytów.

 

Dzięki temu również łukowska gospodarka stoi na wysokim poziomie. Jakie będą kolejne kroki inwestycyjne?

Podejmując decyzje o realizacji inwestycji, w głównej mierze kierujemy się potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Oczywiście, z uwagi na uwarunkowania formalno-prawne i możliwości finansowe, nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego roku budżetowego sprostać wszystkim potrzebom. Jednak dzięki właściwemu planowaniu i racjonalnemu zarządzaniu finansami sukcesywnie realizujemy projekty, w efekcie których poprawia się jakość życia mieszkańców Łukowa.

Do najważniejszych inwestycji ostatniego roku należą: modernizacja średniego basenu letniego, stanowiąca drugi z trzech etapów modernizacji basenów letnich, budowa amfiteatru w parku miejskim oraz rozbudowa budynku dydaktycznego Zespołu Szkół Nr 1 z oddziałami integracyjnymi. Ważna z punktu widzenia mieszkańców była również przebudowa stacji kolejowej Łuków realizowana przez PKP przy współpracy miasta. Zadanie to pochłonęło około 100 mln zł.

Najistotniejszą planowaną inwestycją jest długo oczekiwana przez mieszkańców rewitalizacja Zalewu Zimna Woda. Rozpoczęcie prac z nią związanych planujemy na 2017 r. Przewidywany koszt to 20 mln złotych. W planach na rok przyszły mamy również uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych oraz głęboką termomodernizację Szkoły Podstawowej Nr 5, która będzie stanowiła ostatni etap modernizacji miejskich placówek oświatowych.

 

Z jakimi problemami przychodzi się państwu mierzyć na co dzień?

Przede wszystkim są to problemy, z jakimi zgłaszają się do nas mieszkańcy. Czasami są one błahe z naszego punktu widzenia, ale istotne dla osób je zgłaszających. Takie rozwiązujemy od ręki. Częściej jednak są to trudne sprawy, które traktujemy jako wyzwanie i dokładamy wszelkich starań, aby je rozwiązać – oczywiście zgodnie z obowiązującym prawem – korzystnie dla mieszkańca. Ważne w pracy naszego urzędu jest szukanie kompromisu, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron. Zazwyczaj nam się to udaje.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013