powrót

Aktualności

Włoska innowacyjność na polskim gruncie

Wielkie możliwości produkcyjno-technologiczne i światowa innowacyjność – oto dziś recepta na sukces w trudnych czasach. Przykład takiego modelu biznesowego znaleźć można w Sosnowcu, gdzie od 1998 r. działa Grupa Bitron, lider komponentów dla branży automotive, AGD i HVAC.

 

Włoski koncern Bitron świadomie wybrał zagłębiowską lokalizację, podążając za potrzebami swoich klientów. Ścisła współpraca grupy z tyską fabryką Fiata zaowocowała decyzją o otworzeniu w 1998 r. oddziału w Sosnowcu, a od 2004 r. mieszczącego się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To właśnie tu powstał wyspecjalizowany kompleks, w którym dziś znajduje zatrudnienie ponad 1300 osób – a liczba ta pewnie wzrośnie, gdyż Bitron Poland planuje rozbudować fabrykę. Finalizowana inwestycja zakłada zaadaptowanie działki o powierzchni 14 tys. m2

 

Rozwój i dywersyfikacja

 

Choć początkowo polski oddział skupiał się na konstruowaniu produktów wspierających partnerów z branży automotive, dzisiejszy model produkcyjny jest dużo bardziej zróżnicowany. W dalszym ciągu firma wytwarza najnowocześniejsze panele sterowania klimatyzacją, sterowniki lusterek, przełączniki dmuchaw czy podnoszenia szyb, współpracując na tym polu z gigantami rynku motoryzacyjnego. W ciągu siedemnastoletniego funkcjonowania na polskim rynku dominantą stał się jednak intensywny rozwój w zakresie innowacyjności w różnych gałęziach przemysłu. Aktualnie Bitron proponuje wyroby przeznaczone dla producentów białego sprzętu AGD, a także komponenty wykorzystywane w przemyśle energetycznym, głównie we Włoszech i Hiszpanii.

– Dywersyfikacja stanowiła z jednej strony odpowiedź na zapotrzebowania rynku, ale i była wyrazem gotowości realizacji bardzo zróżnicowanych potrzeb naszych klientów – mówi Silvio Brignone, prezes zarządu Bitron Poland Sp. z o.o. – Model zarządzania, zorientowany na utrzymanie maksymalnej elastyczności oraz zachowanie samodzielnej wertykalności przedsiębiorstwa, towarzyszący grupie od samego początku istnienia, znakomicie sprawdził się również w Polsce i umożliwił nam wprowadzanie kolejnych programów rozwojowych.

 

Inwestycje w innowacyjność i transfer technologii

 

Właśnie dzięki programom rozwojowym sosnowiecka fabryka ma tak dużą samodzielność. Firma dysponuje specjalistycznym laboratorium, pracownią prototypową oraz drukarnią 3D. To właśnie w ich obrębie powstają najnowocześniejsze rozwiązania, transferowane później do pozostałych oddziałów koncernu, zarówno w Europie, jak i w Chinach czy Meksyku.  Przykład stanowi Dział Konstrukcyjny, stanowiący Centrum Rozwoju dystrybutorów detergentu i dozowników nabłyszczacza zmywarek kuchennych, w odniesieniu do wszystkich zakładów grupy. Tu należy podkreślić, że Bitron pracuje obecnie nad innowacyjnym i opatentowanym rozwiązaniem dozownika z wykorzystaniem technologii drutu z pamięcią kształtu. Przy współudziale środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka prowadzone są również prace nad wprowadzeniem znaczących zmian w samej konstrukcji aktualnie oferowanego dozownika. Efektem tych badań ma stać się prototyp nowego dystrybutora, jak również komponentu wytworzonego z przeprojektowanych mieszanek, mającego stanowić jego część składową. Jednocześnie planowane są już kolejne inwestycje, które mają na celu jeszcze silniejsze wzmocnienie zaplecza badawczego. W samym tylko 2015 r. grupa przeznaczy 20,5 mln zł na rozwój polskiego Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Przetwórstwa Gum i Kauczuków. 

Skuteczna synergia naukowo-przemysłowa wymaga nie tylko kosztownego opracowania i transferowania nowoczesnych technologii, ale także ich dostosowania do warunków produkcji seryjnej. Kluczowym elementem okazuje się tu niezależność i samowystarczalność spółki, która dzięki zdywersyfikowaniu produkcji posiada możliwość faktycznej walidacji kolejnych prototypów. Nowoczesna fabryka, wykorzystująca wysokiej klasy roboty przemysłowe, zautomatyzowane linie montażowe komponentów elektronicznych, pracujące w oparciu o procesy Through-Hole Technology (THT), jak również  Surface Mount Technology (SMT), stosowana innowacyjna technologia wtrysku silikonu ciekłego, wreszcie: wykorzystanie telekamer do monitoringu poprawności i jakości montowanych komponentów umożliwiają pełną kontrolę nad przebiegiem produkcji oraz weryfikację projektów. 

 

Biznes odpowiedzialny za środowisko

 

– Nasza polityka wiąże progres technologiczny z aktywną dbałością o środowisko – podkreśla Silvio Brignone. – Posiadamy własną biologiczną oczyszczalnię ścieków, a segregację odpadów prowadzimy nie pod kątem biernej utylizacji, lecz z ukierunkowaniem na recykling. Nowoczesne technologie umożliwiają nam nie tylko uzyskiwanie nowatorskich produktów czy poszukiwanie zaawansowanych rozwiązań, ale też przynoszą znaczące efekty ekologiczne.

Za deklaracjami idą konkretne przykłady: zastosowanie do produkcji wyrobów gumowych form zimnokanałowych w miejsce tradycyjnych, gorącokanałowych metod procesów wulkanizacyjnych pozwala na zredukowanie odpadów nawet o 90% oraz zmniejsza zużycie surowców o około 60%. Konsekwentnie praktykowana jest również innowacyjna substytucja, ograniczająca szkodliwość środowiskową – wiele substancji posiada bezpieczne dla środowiska zamienniki i to właśnie one, decyzją zarządu, są stosowane w sosnowieckim oddziale.

 

Partnerstwo i bezpieczeństwo 

 

W 2013 r. Bitron Poland uzyskał pierwsze miejsce w konkursie Safety Culture Award, realizowanym przez Kirschstein&Partner Polska w ramach europejskiej kampanii „Partnerstwo dla prewencji”, promującej efektywne bezpieczeństwo pracy. Kultura zarządzania kapitałem ludzkim jest w koncernie prowadzona nie tylko w oparciu o ponadprzeciętną dbałość o BHP, ale również integrację: w firmie funkcjonują drużyny piłki nożnej i siatkówki, dzieci pracowników mogą korzystać z zajęć nauki pływania. Spółka z determinacją zacieśnia współpracę z lokalną społecznością i samorządem. Regularnie wspiera Zespół Opiekuńczo-Wychowawczy nr 4 w Sosnowcu i Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. W ramach odpowiedzialności biznesowej Bitron angażuje się także w realizację i propagowanie działań kulturowych: wspomaga sosnowiecki Młodzieżowy Chór Szkoły Muzycznej II stopnia im. J. Kiepury, zorganizował Galę Muzyki Operowej „Muzyka z serca”, w roku bieżącym zaś wspiera pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury, która w maju odbędzie się w Sosnowcu.

 

Anna Gębala

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013