powrót

Aktualności

Wielkopolscy pionierzy pomiarów energii

Spirvent znalazł się wśród nominowanych do tytułu EuroSymbol Innowacji 2016. Spółka opracowała nowatorski, bezprzewodowy miernik Watta do monitorowania odbiorników energii dla prądów o natężeniu do 100 A i więcej.

 

Firma Spirvent działa na rynku polskim od niedawna, a już na swoim koncie odnotowuje sukcesy. Przykład? Inwerter Spirvent Wolta, nagrodzony Złotym Medalem na targach GreenPower 2015. Jego innowacyjne rozwiązania zostały zgłoszone przez władze firmy do Urzędu Patentowego.

Określamy go mianem "inteligentnego", gdyż jego oprogramowanie jest obdarzone inteligencją twórców – podkreśla Łukasz Tylkowski, prezes zarządu Spirvent Jest to jeden z kilku pomysłów, którymi już dysponujemy. Jesteśmy młodą, prężnie działającą polską spółką, zarówno badawczo-rozwojową, jak i produkcyjną. Oferujemy produkty umożliwiające przetwarzanie i zarządzanie energią z Odnawialnych Źródeł Energii. Pragniemy być kontynuatorami i spadkobiercami wielowiekowych tradycji rozwoju polskiej myśli technicznej.

Spirvent wprowadza na rynek polski i zagraniczny innowacyjne rozwiązania, znajdujące zastosowanie w gospodarstwach domowych, rolnych, a także w instalacjach przemysłowych. Proponuje produkty unikatowe w skali międzynarodowej. – Dbamy o dobro klientów, w wyniku czego nasze produkty często przewyższają jakością wymagane normy i odpowiednie certyfikaty, które i tak posiadają. Mamy jasno i sprecyzowaną wizję rozwoju. Zostaniemy liczącym się polskim, a następnie europejskim dostawcą modułów inwerterowych i źródeł OZE. Będziemy obsługiwać szereg istotnych innowacji na rynku OZE. Widzimy dla siebie przestrzeń do rozwoju porównywalną z sukcesami Elona Muska – przekonuje Marcin Lis, wiceprezes zarządu.

 

 

Miernik Watta

 

Spirvent ma na swoim koncie niejeden wynalazek. Jednym z tych, które najbardziej warte są uwagi i docenienia, jest nowoczesny układ pomiarowy Watta. Ten innowacyjny polski produkt dokonuje w czasie rzeczywistym pomiarów napięcia, prądu oraz mocy czynnej i bierniej na poszczególnych fazach, co umożliwia zebranie unikatowych danych o indywidualnym profilu zużywanej energii.

Dzięki zaawansowanej komunikacji oraz integracji z chmurą obliczeniową produkt jest praktycznie bezobsługowy, a poprzez atrakcyjny interfejs graficzny dobrze integruje się z urządzeniami mobilnymi. Jego produkcję realizujemy zgodnie z zasadami poszanowania zasobów środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dyrektyw RoHS 2011/65/UE – wyjaśnia Michał Topolski, członek zarządu spółki. Jak podkreślają władze firmy, produkt jest w najwyższej mierze ekologiczny, począwszy od etapu projektowania, dalej konstrukcji, a kończąc na produkcji, co skutkuje zmniejszeniem liczby komponentów, podwyższeniem niezawodności i obniżeniem nakładów wytwórczych. Na uwagę zasługuje wysoka jakość komponentów tworzący urządzenie.

Podstawową funkcją naszego miernika Watta jest prezentowanie bieżącego zapotrzebowania na energię. Jest to urządzenie klasy Smart Home. Zastosowany samoistnie w instalacjach nie posiadających źródeł OZE służy do monitorowania odbiorników energii i ewentualnego zgłaszania wcześniej zadeklarowanych alertów. Taki nadzór użytkownika nad konsumpcją elektryczności zwykle prowadzi do oszczędności rzędu 15–20%objaśnia Ł. Tylkowski.

Jak podkreślają eksperci z Spirvent, efektywna, zrównoważona i bezpieczna produkcja energii elektrycznej ze źródeł OZE ma pewne wymagania. Chodzi o stały dostęp do bieżących danych, które po przeanalizowaniu umożliwiają optymalne sterowanie systemem. Transmisja danych jest szyfrowana, dzięki czemu użytkownik ma zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa. Obecna wersja miernika Watta działa w oparciu o cewki Rogowskiego, korzystając z pomiaru bezstykowego.

Bezprzewodowy miernik Watta posiada możliwość współpracy z różnymi inwerterami (m.in. inwerterem Wolta, naszym produktem, nagrodzonym Złotym Medalem Targów GreenPower 2015), umożliwiając sterowanie inwerterem w zależności od aktualnych potrzeb – dodaje. M. Lis.

Pierwsza wersja prototypu powstała w maju 2015. Do dziś zespół B+R opracowuje kolejne wersje, rozszerzając możliwości i zakres zastosowania urządzenia. Obecna wersja rozwojowa umożliwia użycie rozpinanych cewek typu Flex, pozwalających na zwiększenie zakresu pomiaru. Konfiguracja daje możliwość instalacji urządzenia bez rozłączania zasilania.

 

 

Walory trudne do przecenienia

 

Bezprzewodowy miernik Watta cechuje sporo zalet. Należą do nich m.in.: innowacyjna możliwość regulowania mocy produkowanej przez należący do systemu PV inwerter fotowoltaiczny, szyfrowana transmisja danych zapewniająca najwyższy poziom bezpieczeństwa, pośredni pomiar prądu poprzez cewki Rogowskiego, zakres pomiaru natężenia prądu (zależny od użytej cewki Rogowskiego): 0,1 – 2500 A, dostęp w czasie rzeczywistym do pomiaru mocy pobieranej lub oddawanej pomiędzy źródłem a odbiorcą, dużą ilość mierzonych parametrów: moc bierna, czynna, pozorna, cos Fi, a także niski pobór mocy na potrzeby własne (< 1 W).

Z pewnością do walorów aparatu można śmiało zaliczyć bezprzewodowe połączenie z internetowym modułem komunikacyjnym, umożliwiające prezentację danych na stronie www, tablecie czy telefonie. Ponadto odpowiedni przekaźnik umożliwia realizowanie funkcji Smart Home. A jeden z najistotniejszych walorów miernika stanowi wysoka czułość pomiaru, która jest możliwa dzięki jednostkowej kalibracji każdego urządzenia.

 

 

System hybrydowy

 

Na ostatnich targach GreenPopower 2016 spółka Spirvent zaprezentowała rozwiązanie zapewniające ciągłe zasilanie klienta podczas przerw w dostawach energii elektrycznej. – Jest to możliwe, gdyż bazujemy na instalacji fotowoltaicznej opartej o System Wolta (produkowany przez naszą firmę), biorącej na siebie ciężar zapewnienia zasilania obiektu. Włączony w ten układ agregat stanowi zapas w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną względem produkcji z PV (np. w nocy). Jest on zarazem wzorcem częstotliwości, co umożliwia zastosowanie klasycznego rozwiązania on-grid – wyjaśnia Ł. Tylkowski.

Ponieważ głównym źródłem mocy jest instalacja PV, zmniejsza się obciążenie agregatu, a tym samym jego konsumpcja paliwa. To innowacyjne rozwiązanie jest tańsze dla inwestora, bo opiera się na zastosowaniu on-grid. Nie wymaga stosowania magazynu energii (np. akumulatorów), dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Zapewnia niemal nieograniczony czas obecności zasilania podczas braku dostaw energii przez dystrybutora. Jest też tańsze w serwisowaniu i utrzymywaniu.

Osoby zainteresowane szeroką gamą możliwości oferowanych przez Spirvent mogą kontaktować się z firmą za pomocą formularza kontaktowego na stronie http://www.spirvent.pl/kontakt.

 

 

Dariusz Brombosz

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013