powrót

Weterynaria w służbie człowiekowi

Od ponad dwóch lat w Lublinie działa Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt, jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczo-naukowych w środkowej Europie z zakresu medycyny weterynaryjnej

 

Trudno dziś mówić o prowadzeniu badań naukowych na światowym poziomie bez dostępu do laboratoriów z nowoczesnym warsztatem oraz klinik wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Wiedzą o tym pracownicy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dlatego prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, ówczesny dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej stanął na czele zespołu, który opracował i wdrożył plan powołania do życia wyjątkowej placówki badawczo-naukowej. Prace budowlane Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt przy ulicy Głębokiej 30 w Lublinie rozpoczęły się latem 2013 r. Po niespełna dwóch latach powstało centrum, które zastąpiło budynki i wyposażenie starej weterynarii z lat 50. ubiegłego wieku.

Nowe centrum to nasza duma i perła w koronie. Nie obawiam się mówić, że mamy do czynienia z ośrodkiem naukowym, którego nie mają nasi koledzy po fachu z tej części Europy. Konkurujemy dziś z ośrodkami z całego świata, prowadząc w Lublinie badania przedkliniczne oraz kliniczne – mówi prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk.

Centrum Patologii i Terapii Zwierząt tworzą dwa budynki z drogami, parkingami, ciągami pieszymi, zielenią oraz tzw małą architekturą. Budynek większy mieści Klinikę Koni i Zwierząt Gospodarskich, laboratorianaukowo-badawcze i pomieszczeniado upowszechniania wyników badań. Architekci połączyli go z drugimbudynkiem, nieco mniejszym, w którym znajduje się Klinika Zwierząt Towarzyszących. W przestrzeni klinicznejpojawiły się ambulatoria, recepcja, sale zabiegowe, bloki operacyjne, szpitale i pomieszczenia diagnostyczne. W części naukowo-badawczej do dyspozycji jest 11 nowych laboratoriów, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt na światowym poziomie.

Upowszechnianie naszych wyników badawczych odbywa się w 11 salach seminaryjnych oraz audytorium na 250 miejsc. Pomieszczenia skomunikowaliśmy z traktami zabiegowymi i blokami operacyjnymi, w których odbywają się telekonferencje oraz transmisje ciekawych zabiegów operacyjnych – wyjaśnia prof. S. Winiarczyk.

 

Dla zwierząt i ludzi

 

Medycyna weterynaryjna i medycyna ludzka zazębiają się. Lubelski WMW posiada dobrze przygotowaną kadrę naukową we wszystkich dziedzinach nauk weterynaryjnych. Dzięki innowacyjnemu ośrodkowi o powierzchni niespełna 11 tys. m2, wybudowanemu za ponad 76 mln zł, odgrywa kluczową rolę w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego we wschodniej części kraju.

Pamiętajmy, że weterynaria chroni zdrowie, a nawet życie nie tylko zwierząt, ale i ludzi: głównie poprzez zwalczanie odzwierzęcych chorób, takich jak wścieklizna, ptasia grypa, świńska grypa czy inne, nowo powstające choroby, które w ponad 60% są pochodzenia zwierzęcego – podkreśla prof. S. Winiarczyk.

W lubelskim ośrodku naukowcy skupili swoją uwagę na proteomice. Sprzęt, którym dysponują, pozwala na skrupulatne badania procesów, jakim ulegają białka obecne w każdym żywym organizmie. Analiza składu białkowego pobranego z różnych płynów ustrojowych lub tkanek może doprowadzić naukowca do tzw. biomarkerów, czyli zespołu białek wskazujących na istnienie danej choroby lub jej brak. Na przykład w pobranych od zwierząt łzach mogą pojawiać się markery wskazującenie tylko na konkretne choroby oka, ale także na schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak nowotwór czy cukrzyca.

W Lublinie prowadzone są także na zwierzętach badania przedkliniczne procedur klinicznych i leków, które potem mogą być stosowane w medycynie człowieka. Ostatnio, we współpracy z uczonymi z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lubelskie centrum optymalizowało metodę wszczepienia specjalnego filtrado woreczka żółciowego. Ma on być stosowany w leczeniu kamicy żółciowej.

Do naszego centrum przy ul. Głębokiej 30 w Lublinie mogą zgłaszać się firmy z różnych branż; chętnie podejmiemy z nimi współpracę w celu wytworzenia bądź wdrożenia innowacyjnych rozwiązań – sumuje prof. S. Winiarczyk.

 

Dariusz Brombosz

 

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013