powrót

Aktualności

Warto być w „Lazurowej”

Klasyczna siła polskiej spółdzielczości: zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez nowoczesne, skuteczne zarządzanie i inwestycje – to domena warszawskiej SM „Lazurowa”.


 

W celu zarezerwowania mieszkania w zasobach SM „Lazurowa”, zawiązują się... komitety kolejkowe. Choć w dzisiejszych czasach wydaje się to nieprawdopodobne, tak właśnie się dzieje. Taki jest efekt konsekwentnie realizowanych inwestycji mieszkaniowych o wielkich walorach lokalizacyjnych, estetycznych i funkcjonalnych.

Udaje nam się przygotowywać na tyle ciekawe projekty, że zainteresowanie tymi mieszkaniami jest bardzo duże – zapewnia Zbigniew Gaca-Richter, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa”. – Realizujemy budownictwo mieszkaniowe nie zaciągając ani złotówki kredytu, zresztą kredytowania zabrania nam statut.

Poprzednia inwestycja, Lazurowy Zakątek, okazała się strzałem w dziesiątkę i sukcesem, z którego skorzystali wszyscy. Mieszkania, zarówno te dla członków spółdzielni, jak i przeznaczone na rynek zewnętrzny, sprzedały się bardzo szybko, generując dodatkowy przychód ok. 4,5 mln zł. Przyszła kolej na nowe wyzwanie: Lazurowe Ogrody (nazwa przyjęta zgodnie z konwencją i konsekwencją) przy ul. Szeligowskiej. Początek budowy przewidywany jest na wczesną wiosnę 2016 r., natomiast w drugiej połowie lipca br. rozpoczęła się rezerwacja. – Przy pierwszej inwestycji byłem zaskoczony, że tylu członków spółdzielni kupuje mieszkania dla swoich dzieci, przeważnie studiujących w Warszawie – mówi Z. Gaca-Richter. – Wiele osób zamienia na nowe starsze mieszkania, z których sprzedażą nie mają żadnego problemu. Rynek wtórny na naszym terenie jest bardzo dobry. Mieszkania nabywają też osoby przyjeżdżające spoza Warszawy.

Na działce o pow. ok. 14,5 tys. m2 powstanie etapowo 226 mieszkań w czterech budynkach o zróżnicowanej wysokości i liczbie kondygnacji. Pierwszy budynek B1 z 66 mieszkaniami dedykowany jest wyłącznie dla członków spółdzielni. Cena 1 m2 mieszkania w lokalach o metrażach od 44 do 120 m2 wyniesie 5,1 tys. zł netto (bez VAT). Niektóre z nich, na parterze, będą miały własne niewielkie ogródki. Do tego powstanie 10 lokali użytkowych na wynajem o pow. 1,6 tys m2 i odpowiednia ilość miejsc parkingowych w garażu podziemnym. W partnerstwie publiczno-prywatnym przewidywana jest budowa przedszkola. W bliskim otoczeniu osiedla znajdują się również sklepy jednych z najbardziej popularnych marek dyskontowych. Nowa część osiedla będzie więc doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi, a także tych, którzy dopiero planują swoją przyszłość. W kolejnych budynkach pierwszeństwo rezerwacji przez trzy miesiące również będą mieli członkowie „Lazurowej”. Stosowane w nich będą inne ciekawe rozwiązania architektoniczne, m.in. lokale dwupoziomowe. Po zaspokojeniu oczekiwań członków spółdzielni część mieszkań powstanie w typowym systemie deweloperskim, ale z zachowaniem atrakcyjnej ceny. Lokale na wynajem wygenerują dodatkowy przychód rzędu 1 mln zł rocznie, co z kolei umożliwi utrzymywanie opłat, zwłaszcza składki na fundusz remontowy, na możliwie niskim poziomie.


 

Atuty nie do przecenienia

Lazurowe Ogrody obfitują w atuty: świetna lokalizacja idzie w parze ze sprawdzoną jakością wykonania budowy. Działka przy ul. Szeligowskiej jest pełna zieleni i tchnie spokojem, a jednocześnie stanowi świetny punkt komunikacyjny. To niezwykle rokująca inwestycyjnie część Bemowa. Jest stąd blisko do autostrady A2. W ciągu 5 lat planowana jest tu budowa stacji metra, jak również rozbudowa tras i ścieżek rowerowych, dzięki czemu tereny te będą nie tylko miejscem atrakcyjnym mieszkaniowo, ale również odpowiednim do aktywnego wypoczynku. Ale to nie koniec planów inwestycyjnych SM „Lazurowa”, która ma już warunki zabudowy dla kolejnego budynku z 78 mieszkaniami, któremu towarzyszyć ma 156-miejscowy garaż wielopoziomowy z częścią usługową w parterze. – Chcemy przeznaczyć ok. 1000 m2 powierzchni na wynajem, szczególnie na rzecz usług potrzebnych mieszkańcom, np. przychodni zdrowia z gabinetami lekarskimi – zapowiada Z. Gaca-Richter. – Taka inwestycja wygeneruje kolejne przychody dla spółdzielni, a jednocześnie złagodzi problemy komunikacyjne w dość ciasnej zabudowie. W dalszej przyszłości myślimy też o przebudowie parkingów płaszczyznowych na parkingi wielopoziomowe tak, aby całkowicie wyprowadzić ruch samochodowy poza uliczki osiedlowe, poprawiając komfort życia mieszkańców, obniżając stopień hałasu i ilość spalin. Nie chcemy przy tym przesadnie nasycać przestrzeni budownictwem, aby to wyjątkowe osiedle nie straciło swojego charakteru ze szczególnym uwzględnieniem zieleni i przestrzeni do wypoczynku.


 

Danuta Klimek