powrót

W Trzciance tanio i ekologicznie

Budownictwo spółdzielcze ma przyszłość, a mieszkanie w nim może być tanie i ekologiczne. Dowód? Modelowo zarządzana spółdzielnia w Trzciance.

 

Ok. 40% mieszkańców Trzcianki jest związana ze spółdzielnią. Jej działalność i kondycja mają więc oczywisty wpływ na całe miasto. Najbardziej widocznym tego przejawem będzie budowa nowego osiedla w okolicy ulic Fabrycznej i Matejki.

Na początek powstanie jeden budynek z 24 mieszkaniami częściowo własnościowymi w systemie deweloperskim, a częściowo przeznaczonymi na wynajem – zapowiada Tadeusz Mańczak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Trzciance. Koszt budowy tych pierwszych nie powinien przekroczyć 3,5 tys. zł/m2, a drugich, realizowanych „pod klucz” – 4 tys. zł/m2. To zaciszna część miasta na dwuhektarowym terenie dawnych fabryk mebli, skąd łatwo i szybko można dostać się do centrum. Prace ruszą w lipcu, chcemy je zakończyć w przyszłym roku. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest bardzo duże, a zagospodarowanie tego terenu zwiększy atrakcyjność całego rejonu miasta..

Docelowo na nowym osiedlu ma powstać 70 mieszkań wielorodzinnych oraz 16 domów w zabudowie szeregowej. Potencjał i skuteczność zarządzania pozwalają na przeprowadzenie takiej inwestycji z sukcesem i bez problemów, a otoczona przez lasy Trzcianka ma dobrą przyszłość z uwagi na komfort przyrodniczy połączony z bliskością większych miast.

Jak zaznacza prezes T. Mańczak, inwestycja w budowę nowych mieszkań to najprzyjemniejsza sfera działalności spółdzielni, ale na co dzień jej zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom komfortu, bezpieczeństwa i pewności jutra w ramach opłat na akceptowalnym społecznie poziomie.

Zarząd myśli kompleksowo o budynkach. Zasoby powstałej w 1958 r. trzcianeckiej spółdzielni są w dobrym stanie, a stosunkowo niskie czynsze od dwóch lat nie rosną, czego przejawem jest utrzymywanie zaległości na poziomie mniejszym niż 5%. Modelowo układa się współpraca z radą nadzorczą i z władzami miejskimi, zwłaszcza w zakresie infrastruktury – jej tworzenia i remontów – a także m.in. organizacji ruchu. SML-W w Trzciance prowadzi też działalność kulturalną, opiekuńczą, rokrocznie organizuje dzieciom i młodzieży wakacyjny czas. Spółdzielnia dostarcza sygnał internetowy do ponad połowy swoich mieszkań i do innych odbiorców w całym mieście. Część osiedli jest monitorowana.

Od lat spółdzielnia znana jest z ekologicznego, a zarazem taniego ciepła. Dzięki skutecznie pozyskanym środkom unijnym zmodernizowano ciepłownie pod kątem opalania wyłącznie biomasą pozyskiwaną z własnej plantacji wierzby energetycznej. W efekcie średnia cena uzyskiwanego z nich ciepła jest o 30% niższa niż z kotłowni gazowych. We wszystkich budynkach funkcjonuje też system oszczędzania energii. W najbliższym czasie rozszerzane będzie oświetlenie LED-owe na klatkach schodowych i w punktach oświetlenia zewnętrznego.

W planach Spółdzielnia w Trzciance ma, oprócz rozbudowy nowego osiedla, remont swojej sali audiowizualnej oraz powiększenie jej do rozmiarów umożliwiających projekcję filmów i inscenizację widowisk. Być może przy współpracy z miastem powstanie pływalnia.

Spółdzielczość jest najlepszą formą realizacji celów przez wielu ludzi za pomocą niewielkich środków własnych, daje możliwość uczestnictwa każdemu z właścicieli kapitału w zarządzaniu, co się nie zdarza w klasycznych spółkach, w których decyduje w praktyce większościowy udziałowiec. Dlatego generalnie jestem optymistą. Ludzie oceniają i doceniają to, co mają, potrafią dokonywać mądrych wyborów – podkreśla prezes T. Mańczak.

 

 

Marek F. Klimek

 

NA ZDJĘCIU:

Projekt techniczny ciekawego architektonicznie trzykondygnacyjnego budynku przewiduje realizację lokali mieszkalnych o powierzchniach użytkowych od 33m² do 86m². Każdy z nich będzie posiadał piwnicę o powierzchni ok. 7m², a także balkon lub loggię. Mieszkania na parterze dodatkowo mogą posiadać dostęp do indywidualnych tarasów i ogródków przydomowych. Każdy lokal mieszkalny, spełniający nowe normy cieplne na miarę XXI wieku, będzie posiadał tzw. logotermę – miniwęzeł i będzie się rozliczał bezpośrednio z dostawcą ciepła, według wskazań licznika. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada budowę 30 miejsc parkingowych, a dodatkowo możliwość budowy garaży indywidualnych. Po zakończeniu budowy budynek będzie zarządzany przez spółdzielnię.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013