powrót

Szkoła Suzuki Tychy, czyli muzyka bez zadęcia

Nie prowadzimy przesłuchań czy selekcji, nie sprawdzamy kompetencji, bo każdy rodzi się z talentem – podkreślaElżbieta Węgrzyn, dyrektor Szkoły Suzuki w Tychach.Panuje u nas bardzo swobodna atmosfera, a z racji obecności rodziców – wręcz rodzinna. Unikamy typowo instytucjonalnego „nadęcia”.

Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 roku jako pierwsza tego typu placówka w Polsce. Elżbieta Węgrzyn, multiinstrumentalistka i nauczycielka, jest od początku jej dyrektorem.Zaczęła uczyć gry na skrzypcach genialną metodą, której twórcą jest japoński skrzypek, Shinchi Suzuki. Choć jego podejście zrewolucjonizowało naukę gry na instrumentach, w Polsce pozostaje mało znane. Najwyższy czas to zmienić.

 

Metoda Języka Ojczystego

 

To pierwotna, ulubiona przez jej twórcę nazwa Metody Suzuki, wyjaśniająca jej główną ideę: dobrego naśladownictwa. Już w latach 30-tych XX w. Suzuki wyszedł z założenia, że skoro każde małe dziecko potrafi opanować nawet najtrudniejszy język poprzez naśladowanie rodziców i rówieśników, to w podobny sposób może nauczyć się gry na skrzypcach. Nie tylko na nich zresztą, bo w różnych krajach świata z czasem Metodę Suzuki zaadaptowano do wielu instrumentów oraz śpiewu. Niemniej, nadrzędną rolę w całym procesie odgrywają rodzice. Uczęszczają na zajęcia razem z dziećmi, także ucząc się gry, by dać w domu maluchom niezbędny przykład. Bo jeśli gra rodzic – dziecko go naśladuje.

 

Zaczęło się w Tychach

 

Szkoła Suzuki, zlokalizowana w spokojnej dzielnicy miasta, wygląda właściwie jak większy dom. Działa specyficznie. Odrzuca tradycyjny model nauczania: nie ma tu ani egzaminów, ani ocen. Każdy uczeń rozwija się w swoim tempie. Wewnątrz próżno szukać klas czy pokoju nauczycielskiego – to raczej pokoje, jak w domu. Przyjmowane jest każde dziecko, w dowolnym wieku – najmłodsze w historii szkoły miało siedemnaście miesięcy!

W tyskiej Szkole Suzuki zajęcia odbywają się na zasadzie pozaszkolnych lekcji indywidualnych raz w tygodniu oraz grupowych, organizowanych dwa razy na miesiąc. Zapisać można się w każdej chwili. Grupa liczy od kilku do kilkunastu młodych adeptów dopasowanych poziomem zaawansowania (nie wiekiem!). Rocznie szkoła uczy około setki uczniów. Ćwiczą ten sam repertuar, ale w różnym, sobie właściwym tempie, w towarzystwie rodziców, których zadaniem jest nie tylko świecić przykładem, ale także zakasać rękawy i ćwiczyć z pociechą w domu. Na początek ważne są podstawowe zachowania i ruchy oraz wydobycie pięknego dźwięku, na teorię z nauką nut czas przychodzi później. Dzieci słuchają specjalnie wybranego przez S. Suzukiego materiału i grają go ze słuchu, co niebywale przyśpiesza nabywanie nowych umiejętności oraz pozwala doświadczyć piękna. W ten sposób dziecko często bardzo szybko zaczyna grać lepiej niż jego rodzic.

Co ważne, nie ma konieczności zakupu skrzypiec, bowiem w tyskiej Szkole znajduje się największa w Polsce ich wypożyczalnia – aż 350 instrumentów, rozsyłanych na cały kraj, ale też i za granicę.

Obok Elżbiety Węgrzyn w tyskiej Szkole Suzuki uczy jeszcze troje innych nauczycieli – na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, pianinie i gitarze.

Wychowankowie Szkoły występują w kraju i na świecie. Najstarsi studiują na Akademiach Muzycznych m. in. w Łodzi i Warszawie. Sześćdziesięciu z nich wzięło udział w II edycji popularnego telewizyjnego show „Mam Talent!”, dostając „3 razy TAK”.

 

Suzuki w Polsce

 

Tyska Szkoła Suzuki, otwarta jako pierwsza w kraju, obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności. Warto jeszcze wspomnieć, że Metodę stosują także szkoły m. in. w Warszawie, Gdańsku i wielu innych miastach. Wszystkie placówki zrzesza krajowe Stowarzyszenie Centrum Edukacji Suzuki. Co pół roku organizowane są Tyskie Dni Suzuki. Edycja zimowa odbywa się w Tychach, letnie z kolei na wyjazdach do Ustronia, Milówki, czy Wisły. Wykładowcami są wybitni nauczyciele z całego świata. A dzięki jednakowemu repertuarowi, dzieci Suzuki mogą grać wspólnie bez względu na to, w jakim kraju się spotkają.

Stowarzyszenie prowadzi także nabór nowych nauczycieli. W Polsce obecnie łącznie 174 pedagogów uczy metodą Suzuki około 2000 dzieci. Nauczycielem może zostać każdy, kto ukończy pięciostopniowy kurs i opanuje wymagany materiał muzyczny. Trzeba być także absolwentem wyższej szkoły muzycznej i mieć serce do dzieci.

W przyszłości powstaną kolejne punkty nauczania, docelowo mające przekształcić się w szkoły, bowiem zainteresowanie unikalnym podejściem Suzuki rośnie. Dowodem na ten fakt jest chociażby zaangażowanie rodziny Golców w rozwój punktu w Łodygowicach, w którym uczy się całkiem spora grupa dzieci. Inny punkt znajduje się w Górkach Wielkich koło Brennej.

– Zapraszam do nas każdego chętnego– sumuje E. Węgrzyn. – Każdy znajdzie u nas swoje miejsce, odkryje talent, rozwinie pasję. Niewątpliwie przeżyje muzyczną przygodę.

Po więcej informacji zapraszam nawww.szkolasuzuki.pl.

 

 

Adrian Buksa

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013