powrót

Stawiamy na integrację

Dzięki działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Pawłowicach i jej prezes Anny Dąbrowskiej w mieszkańcach wyzwoliły się pokłady energii społecznej.

 

20 lat temu lokatorzy bloków kopalnianych zdecydowali się przystąpić do spółdzielni mieszkaniowej, a w 2008 r. wydzielić swoją. Tym sposobem blisko 6-tysięczne osiedle, które tworzą 32 bloki rozlokowane na 17 ha, rozpoczęło swój renesans.

Sądzę, że spółdzielnie o podobnym do naszej charakterze powinny mieć taką wielkość, żeby z każdego miejsca można było usłyszeć głos człowieka, aby odpowiedziec mu i przyjśc z pomocą – mówi Anna Dąbrowska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Pawłowicach. – Tak właśnie jest u nas. Jesteśmy dobrze zorganizowani na zwartym terenie.

A. Dąbrowska żartuje, że nie ma wprawdzie swojego ratusza, ale osiedle tworzące spółdzielnię zawiera wszystkie elementy miasteczka, od niedawna również pięknie oświetlony, sterowany satelitarnie centralny zegar, który mieszkańcom wskazuje tylko szczęśliwe godziny.

Niedawno w centrum osiedla powstał kolejny centralny plac zabaw o nazwie „Wioska Rybacka”, którego głównym punktem jest statek, a towarzyszy mu wiele urządzeń zręcznościowych. Pięknieje „trakt osiedlowy” – pomysł i chluba prezes A. Dąbrowskiej – reprezentacyjna aleja biegnąca od domu kultury do szkoły. Ubiegłoroczną jej inicjatywą było innowacyjne rozwiązanie w postaci instalacji siedmiu podziemnych kontenerów na odpady, co podniosło estetykę terenu przed budynkami i wyeliminowało uciążliwe zapachy. To pierwsza tego typu inwestycja na Śląsku. Powstał centralny zadaszony placyk z odpowiednim dojazdem na odpady wielkogabarytowe i gruz. Staraniem spółdzielni na osiedlu ustawiono 12 karmników dla ptaków, którymi opiekują się mieszkańcy.

Prowadząc bieżące prace remontowe i eksploatacyjne SM w Pawłowicach nie zrezygnowała z działalności społecznej. Od 20 lat organizowany jest konkurs „Zielonym do góry” na najładniejszy przyblokowy ogródek, w ubiegłym roku uzupełniony o „Nowy ogródek”. Z okazji jubileuszu władze gminy i spółdzielni posadziły własnoręcznie 20 nowych drzewek. Rokrocznie podczas „Spółdzielczego Dnia Dziecka” najmłodsi mają swoje święto gier, zabaw i otrzymują słodkie upominki, a zimą saniami zaprzężonymi w kucyki po osiedlu jeździ św. Mikołaj.

W tym roku prezes A. Dąbrowska planuje wiele innych imprez integracyjnych. Na początku lutego odbyła się pierwsza biesiada sąsiedzka „Sami swoi” z kabaretem, poczęstunkiem, zabawą, i wieloma innymi atrakcjami. Kolejne spotkanie sąsiedzkie planowane jest przed wakacjami. Odbędą się też rodzinne zawody wędkarskie. Zarząd zakupił 400 promocyjnych biletów na lodowisko oraz 120 wejściówek dla młodszych dzieci  do klubu „Mega Frajda”, gdzie maluchy bawią się pod profesjonalną opieką, podczas gdy ich rodzice i opiekunowie mogą spokojnie załatwiać swoje sprawy czy po prostu odpocząć.

Dzięki energii i pomysłowości prezes A. Dąbrowskiej udaje się wyzwolić pokłady społecznego zaangażowania, co przejawia się m.in. w rosnącej frekwencji podczas wyborów samorządowych czy zaangażowaniu w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Na naszym osiedlu mieszka bardzo wielu utalentowanych ludzi. Błyskawicznie podchwytują pomysły i pomagają je realizować ku pożytkowi wszystkich mieszkańców. Wiele spraw można załatwić, a wiele problemów rozwiązać przy odrobinie dobrej woli i bezinteresownego zaangażowania – podkreśla prezes SM w Pawłowicach.

 

 

Danuta Klimek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013