powrót

SM w Skawinie znów inwestuje

 

11 kwietnia 2017 roku prezesi Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Skawinie, CEZ Skawina oraz krakowskiego MPEC podpisali umowę inwestycyjną, której celem jest likwidacja piecyków gazowych w 2700 mieszkaniach w 64 budynkach należących do spółdzielni. W ciągu najbliższych pięciu lat około 6500 mieszkańców zacznie korzystać z systemu podgrzewania wody użytkowej ciepłem sieciowym w miejsce zlikwidowanych w łazienkach piecyków gazowych.

Bezpieczeństwo, ekonomia, ekologia, komfort – te czynniki bierzemy pod uwagę przy każdej inwestycji. A realizujemy ich wiele: to kompleksowe termomodernizacje budynków wraz z ociepleniem stropodachów i fundamentów, wymiana stolarki okiennej, modernizacje klatek schodowych z wymianą oświetlenia na energooszczędne, czy wprowadzenie radiowego opomiarowania zużycia mediów – tłumaczy Bogdan Wicher, prezes SM w Skawinie.

Decyzja o sukcesywnej likwidacji gazu w łazienkach i przejściu docelowo na system centralnego podgrzewania wody przez ciepło sieciowe produkowane w nieodległej elektrowni nie została podjęta arbitralnie przez zarząd spółdzielni, co więcej – była oczekiwana przez więkoszść mieszkańców. Poprzedził ją etap programów pilotażowych, zbierania pozytywnych doświadczeń oraz weryfikacji kosztów eksploatacji i – przede wszystkim – spotkań z członkami spółdzielni. – Mimo początkowych obaw części mieszkańców, udało się ich ostatecznie przekona

, choć wymagało to czasem osobistego zaangażowania i bezpośredniej rozmowy – tłumaczy prezes spółdzielni. – Nasi mieszkańcy dostrzegają korzyści płynące z wprowadzanych zmian. Co najważniejsze, likwidacja piecyków całkowicie wyeliminuje zagrożenie zatrucia się czadem. Ponadto do kanału nie będą wylewane litry wody, za którą trzeba zapłaci

, w oczekiwaniu na ogrzanie piecykiem gazowym.

Zmiany będą dotyczyć prawie co czwartego mieszkańca Skawiny – tylu z nich mieszka w zasobach spółdzielni. Prezes B. Wicher planuje konsekwentną realizację inwestycji. Liczy, że w przyszłym roku, ważnym dla spółdzielni z okazji jubileuszu 60-lecia, duża część mieszkańców pożegna się z piecykami – rozwiązaniem, które pamięta początki spółdzielni.

 

Aleksander Polański

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013