powrót

Proekologiczne autobusy

MZK w Ostrołęce jest pionierem, liderem i propagatorem ekologicznej komunikacji miejskiej

 

 

Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce jako pierwszy w Polsce podpisał umowę na zakup autobusów z napędem elektrycznym – na razie są to dwa Solarisy Urbino 8.9 Elektric. Ale na tym nie koniec.

Planujemy zakup kilkunastu najnowocześniejszych, proekologicznych jednostek, które poprawią komfort przejazdów po naszym mieście oraz okolicznych miejscowościach – zapowiada Ryszard Chrostowski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Ostrołęce. – Będzie to pięć autobusów o napędzie elektrycznym oraz pięć z silnikami spełniającym najwyższe europejskiej normy związane z ochroną środowiska – Euro 6. Ten świadomy, odpowiedzialny krok ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście, gdyż kierunkiem naszego rozwoju jest dbanie o ekologię.

Zakup nowych autobusów ma być realizowany w ramach projektu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Planowane wydatki na ten cel w 2017 r. to prawie 9,5 mln zł, z czego niemal 7,6 mln zł ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej.

Na czele listy priorytetów MZK w Ostrołęce nieodmiennie pozostaje pasażer – jego bezpieczeństwo i wygoda. Firma dysponuje autobusami niskopodłogowymi, które posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, monitoring wizyjny oraz darmową sieć Wi-Fi. Zamontowane na przystankach elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, posiadające możliwość nadawania komunikatów głosowych dla osób niedosłyszących oraz chodniki z sygnalizacją Braille’a na przystankach szybko znalazły uznanie w oczach pasażerów.

W celu podniesienia bezpieczeństwa pasażerów na wiatach przystankowych zamontowano kompleksowy system monitoringu, a wszyscy kierowcy są szkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. MZK w Ostrołęce jest ponadto głównym organizatorem wielu akcji okolicznościowych promujących komunikację miejską, współorganizatorem oraz partnerem imprez regionalnych i społecznych inicjatyw miejskich.

W najbliższym czasie w firmie będą wdrożone inwestycje związane z zakupem 5 szt. autobusów spełniających europejskie normy emisji zanieczyszczeń, 5 szt. autobusów elektrycznych, montaż kolektorów słonecznych, będących źródłem prądu i ciepła oraz zakup kolejnych 15 szt. wiat przystankowych.

 

Danuta Klimek