powrót

Aktualności

Polwax równa się nauka

Polwax S.A. jako jeden z liderów branży parafinowej nie zasypuje gruszek w popiele. Konsekwentnie od ponad czterech lat realizuje plany rozwoju.

 

Wieloletnie doświadczenie, innowacyjność i ciągłe poszerzanie portfolio produktowego gwarantuje spółce Polwax wysokie miejsce w branży chemicznej. To jeden z największych producentów oraz dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin, wosków oraz przemysłowych specyfików parafinowych. Trudno dziś wyobrazić sobie m.in przemysł nawozowy, drzewny, produkcję lakierów i farb, przemysł gumowy, papierniczy i opakowaniowy, bez obecności jasielskiej spółki, której zakłady zlokalizowane są również w Czechowicach-Dziedzicach. – Krajowy przemysł parafinowy szybko się rozwija. Poruszając się w nim, konsekwentnie realizujemy wizję nowoczesnej, europejskiej firmy stawiającej na innowacje. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć w imieniu władz spółki, że dynamicznie się rozwijamy i zdobywamy zaufanie partnerów w biznesie – mówi Jacek Stelmach, wiceprezes Polwax S.A.

Rok temu spółka przejęła od LOTOS Lab zakłady badawcze w Czechowicach i Jaśle. Laboratorium posiada akredytację, wieloletnie doświadczenie i zaplecze analityczne. – W praktyce umożliwia nam całkowite zabezpieczenie wewnętrznych potrzeb z zakresu analityki procesowej. Klientom zewnętrznym oferuje specjalistyczne badania produktów naftowych, chemicznych oraz wód, ścieków i środowiska pracy – dodaje Izabela Robak, dyrektor rozwoju Polwax S.A.

Pion rozwoju Polwax dysponuje nowoczesnym zapleczem badawczym oraz współpracuje z wieloma placówkami naukowymi, co umożliwia opracowanie i wdrożenie nowoczesnych produktów. Dobrym przykładem będzie tu nowy antyzbrylacz. Mowa o środkach powlekających granule nawozów sztucznych, zapobiegające ich zbrylaniu. Wszystko z myślą o klientach, aby dostosować produkty do ich możliwości technologicznych, wymagań i życzeń.

W ramach innowacyjnych przedsięwzięć naukowo-badawczych Polwax kończy prace w projekcie pt.: „Zaawansowane technologie odlewnicze” realizowanym w ramach programu INNOLOT. Intencją projektu jest optymalizacja procesu odlewania w celu wytworzenia elementów silnika odrzutowego GP7000. Polwax realizuje zadania dotyczące opracowania i wytworzenia wysokojakościowych „twardych” wosków odlewniczych.

W zakresie prac badawczo-rozwojowy spółka rozpoczęła realizację projektu EKOPOLPAK w ramach programu BIOSTRATEG. – Dzięki naszej pracy powstanie nowatorski produkt proekologiczny, gwarantujący bezpieczeństwo żywności. Dodatkowo realizacja projektu znacząco poprawi kwestię recyklingu opakowań. Nasza spółka w ramach prac badawczych wprowadzi nowe impregnaty parafinowe, które posłużą hydrofobizacji nowatorskich opakowań – wyjaśnia I. Robak.

Z owoców projektu rozpisanego na trzy lata skorzysta w przyszłości cała opakowaniowa branża.

Warto wspomnieć, że firma oprócz swoich strategicznych celów od samego początku wspiera edukację na poziomie podstawowym, gimnazjalnym oraz średnim. Polwax dofinansowuje sprzęt dydaktyczny, wycieczki naukowe oraz staże. Włączył się w projekt „Nauka z Polwax-em” realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach Dziedzicach. – Uczniowie w ramach interdyscyplinarnych wyjazdów naukowych poznają fizykochemiczne właściwości ropy naftowej, poszukają naturalnych wosków u pszczelarza i na tkankach roślinnych. Zwiedzają ciekawe miejsca, biorą udział w eksperymentach naukowych. Jednym słowem połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nikt nie mówi o nudzie – mówi Wojciech Mik, dyrektor gimnazjum.

Wsparcie działań proedukacyjnych, prospołecznych i proekologicznych ceni również dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Jaśle. – Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakiego udzieliła nam firma Polwax, dzięki któremu możemy jako szkoła promować idee zdrowego stylu życia, nagradzać działania ekologiczne, jak również rozwijać zainteresowania uczniów i zdolności, nie tylko przyrodnicze, ale również w zakresie promocji języków obcych w ramach oddziałów dwujęzycznych – zaznacza dyrektor gimnazjum, Kazimierz Mikrut.

 

Dariusz Brombosz

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013