powrót

Polwax rośnie w siłę

Firma Polwax S.A. jest coraz bliżej opracowania wosku odlewniczego umożliwiającego wytworzenie najwyższej jakości odlewów. Znajdzie on zastosowanie przy produkcji łopatek wirnika silnika odrzutowego.

 

 

Polwax, stawiając na innowacyjność, bierze udział w projekcie pt. „Zaawansowane technologie odlewnicze” realizowanym w ramach programu INNOLOT. Część prac, za którą odpowiada jasielska spółka, zakończy się w listopadzie 2016 r. Ale już w tym roku przeprowadzono pierwsze testy wysokojakościowych „twardych” wosków wytworzonych przez Polwax w odlewni firmy Pratt&Whitney, dawnej WSK Rzeszów. – To nasz kolejny koronny dowód, że wypełniamy misję i cele, jakie wyznaczyliśmy sobie od pierwszych dni istnienia spółki: intensywną działalność badawczo-rozwojową, opracowanie i wdrażanie nowych wyrobów, śledzenie trendów oraz stały monitoring rynku. – podkreśla z dumą Izabela Robak, dyrektor Biura Technologii i Rozwoju Polwax S.A.

Firma dynamicznie się rozwija i zdobywa zaufanie partnerów w biznesie. W celu wzmocnienia pionu rozwoju oraz rozszerzenia zakresu prowadzonych prac badawczych, w tym roku Polwax zakupił dwa laboratoria w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle od LOTOS Lab.

Dzięki posiadanej akredytacji, wieloletniemu doświadczeniu i zapleczu analitycznemu, laboratoria umożliwiają nam całkowite zabezpieczenie wewnętrznych potrzeb z zakresu analityki procesowej. Z sukcesem będziemy mogli oferować naszym partnerom biznesowym specjalistyczne badania produktów naftowych, chemicznych oraz wód, ścieków i środowiska pracy. To umożliwi nam wejście w atrakcyjny i perspektywiczny rynek – zauważa Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu Polwax S.A.

 

 

Na skrzydłach innowacji


 

Obecnie jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju spółki jest realizacja projektu pod roboczą nazwą FUTURE. W jego ramach w ciągu trzech lat ma zostać uruchomiona nowoczesna instalacja odolejenia rozpuszczalnikowego. Partnerem firmy dla tego przedsięwzięcia został czołowy dostawca technologii dla przemysłu chemicznego – ThyssenKrupp UHDE Engineering Services GmbH. Jak podkreślają władze firmy Polwax, instalacja ta ma umożliwić przerób 30 tys. ton surowca rocznie, a do 2020 r. znaczącą przyczynić się do dalszego dynamicznego rozwoju.

W styczniu 2016 r. Polwax rozpoczyna udział w programie Biostrateg. To już druga edycja konkursu organizowanego i dofinansowanego przez NCBiR. W ramach projektu powołano do życia konsorcjum, którego liderem jest Instytut Ciężkiej Syntezy z Kedzierzyna-Koźla, a w skład którego obok spółki Polwax wchodzą też Politechnika Śląska, Instytut Technologii Eksploatacji, Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego oraz podmioty gospodarcze produkujące opakowania.

Głównym celem projektu jest wdrożenie innowacyjnych opakowań, a z jego owoców skorzysta cała opakowaniowa branża. Mówimy o nowatorskim produkcie, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu oraz zagwarantuje bezpieczeństwo żywności. Dodatkowo realizacja projektu znacząco poprawi kwestię recyklingu. Nasza spółka w ramach prac badawczych wprowadzi nowe impregnaty parafinowe, które posłużą hydrofobizacji nowatorskich opakowań – wyjaśnia I. Robak.

Warto też podkreślić, że Polwax, stawiając na rozwój i badania, nie wyklucza udziału w innych projektach. Interesujący może być program Innochem, który określany jest jako przełomowy dla polskiej chemii. Suma dotacji dla tego sektora gospodarki może wynieść kilkaset milionów zł. Jest więc o co powalczyć.

Dariusz Brombosz


 

Zarząd Polwax S.A. składa wszystkim klientom, partnerom oraz pracownikom serdecznie życzenia radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych, pełnych ciepła i optymizmu. A nadchodzący Nowy Rok niech będzie wypełniony sukcesami, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dziękujemy za zaufanie.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013