powrót

Polwax inwestuje w nowoczesną instalację

W połowie listopada w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęto budowę instalacji odolejania rozpuszczalnikowego. Inwestycja ma zostać zakończona w drugiej połowie 2019 r. Dzięki niej udział zaawansowanych parafin przemysłowych w ofercie handlowej i produkcyjnej przekroczy 50 proc. Będą to w większość innowacyjne produkty opracowane na potrzeby zaawansowanych technologicznie branż przemysłowych.

 

Ta inwestycja to dla spółki skok technologiczny nie na 5 czy 10 lat, ale na co najmniej trzy pokolenia. Budujemy trzecią największą tego typu instalacja w Europie, o zakładanych zdolnościach produkcyjnych 30 tys. ton rocznie. Po jej wybudowaniu będziemy najnowocześniejszym celem do przejęcia w tej branży na świecie, producentem dostarczającym specjalistyczne i bardzo drogie specyfiki zaliczane do grupy zaawansowanych parafin przemysłowych, znajdujących zastosowanie w przemyśle lotniczym, opakowaniowym i energetycznym – podkreśla zdecydowanie Dominik Tomczyk, prezes zarządu POLWAX S.A.

Na polskim rynku petrochemicznym ciągle istnieje spora grupa surowców i półproduktów, które polski przemysł musi importowa

. Instalacja odolejania rozpuszczalnikowego w sporej mierze wpłynie na zrównoważenie importu i produkcji krajowej.

Wszystkim nam zależy na rozwoju przemysłu w naszym kraju, bo to oznacza zarówno miejsca pracy, jak i budowanie silnej pozycji Polski na globalizującym się rynku – stwierdził prezes D. Tomczyk.

 

Otwarci na współpracę

 

Inwestycja w Czechowicach-Dziedzicach ma jeszcze jedną, daleko idącą implikację – może być bowiem krokiem w kierunku tworzenia wspólnych przedsięwzięć z firmami z różnych branż, nie tylko chemicznej czy odlewniczej. – Główne strumienie produktowe znamy, mamy określone i zweryfikowane ich parametry. Ba, w wielu przypadkach wiemy już, do kogo trafią pierwsze dostawy. Równocześnie pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi produktami, w kooperacji z krajowymi, jak i zagraniczni partnerami oraz renomowanymi instytutami – wyjaśnia prezes D. Tomczyk. – Wprawdzie, zgodnie z naszym rozeznaniem rynku, produkty, które powstaną w oparciu o czechowicką instalację – przynajmniej w pierwszym okresie nie będą mogły być w 100 proc. zostać sprzedane w Polsce. Większość będzie jednak eksportowana do odbiorców na całym świecie. W tym obszarze sprzedaży czujemy się niemal komfortowo. Liczymy jednak na to i mamy nadzieję, że z czasem w Polsce powstaną firmy, które będą potrafiły wykorzystać nasze produkty. Jesteśmy gotowi – oczywiście na miarę sił i możliwości – udzielić im niezbędnego wsparcia w zakresie wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w oparciu o zastosowanie zaawansowanych parafin przemysłowych – zapewnia prezes D. Tomczyk.

 

Innowacyjne rozwiązania – realne korzyści

 

Wybudowanie nowoczesnej instalacji łączy się ze zwiększeniem zatrudnienia w spółce. Docelowy wzrost szacowany jest na około 10–15 proc. obecnego zatrudnienia. Poszukiwani będą przede wszystkim pracownicy z wyższym wykształceniem, absolwenci m.in. z takich uczelni, jak cho

by Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska czy Uniwersytet Techniczny w Ostrawie. – To instalacja szczególna, która wymaga i wiedzy, i doświadczenia. Jednym z naszych atutów w tym zakresie jest fakt, że wśród naszych pracowników są osoby, które od razu mogą przejąć zarządzanie produkcją na nowej instalacji z racji swojego doświadczenia zdobytego podczas pracy na podobnej instalacji w Czechowicach-Dziedzicach. Bez tej wiedzy i doświadczenia trudno byłoby nam mówić o realizacji założenia polegającego na osiągnięciu maksymalnej wydajności w roku 2020 – podkreśla prezes D. Tomczyk.

 

Dariusz Brombosz

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013