powrót

Aktualności

Poligon nowych technologii

Unikalne rozwiązania technologiczne przygotowane przez własny departament badawczo-rozwojowy, wdrożone i przetestowane m.in. na międzynarodowych ćwiczeniach – to przepis spółki TELDAT na innowacje w wojskowym IT.

Ten rok dla TELDATu kończy się bardzo pomyślnie. Przyznanie Symbolu Innowacji 2015 tylko to potwierdza. Spółka rozwija swój flagowy produkt – System Systemów JAŚMIN, po raz kolejny uczestniczy (w tym intensywnie sprawdza swoje rozwiązania) w prestiżowych międzynarodowych ćwiczeniach, a także oficjalnie potwierdza współpracę z amerykańskim gigantem – firmą Raytheon.

Narodowy BMS

Specjalistyczne rozwiązania teleinformatyczne, zadaniem których jest wsparcie dowodzenia i zapewnienie łączności dla Sił Zbrojnych, są przez TELDAT tworzone i doskonalone od blisko 20 lat. Zostały już w dużej ilości wdrożone w polskiej armii, jednak kompleksowa modernizacja, zakładająca także wyposażenie wojskowych pojazdów w najnowocześniejsze systemy BMS nie została jeszcze zrealizowana. A jest to niezwykle ważne, gdyż BMS (Battlefield Management System), czyli system zarządzania walką szczebla taktycznego, znajduje zastosowanie we wszystkich typach pojazdów, jednostek pływających czy obiektów latających, których liczba szacowana jest na ok. 4500 szt. Z BMS na pokładzie jednostka jest nie tylko niezawodnie skomunikowana, ale ma także pełen obraz sytuacji taktycznej wojsk własnych i sprzymierzonych. System w czasie rzeczywistym przekazuje informacje z pola walki dowództwu, co daje możliwość oceny i zmiany przyjętej taktyki walki. TELDAT w ramach narodowego Konsorcjum BMS bierze udział w prowadzonej przez polską armię procedurze pozyskania BMS dla transporterów Rosomak. Konsorcjum, oprócz TELDATu, tworzą: Asseco Poland, Wojskowa Akademia Techniczna, CMGI, Enigma i Siltec. Do konsorcjum każdy z członków wnosi niezbędne, uzupełniające się kompetencje i wieloletnie doświadczenie. Henryk Kruszyński, prezes zarządu TELDAT, wierzy, że to właśnie Konsorcjum BMS zostanie dostawcą dla armii: – Inne firmy mają tylko co najwyżej fragmenty systemu. Nasz BMS na pojeździe otrzymał pierwszą nagrodę już w 2008 r., a dwa lata później został zainstalowany w Rosomakach i przeszedł sprawdzenia bojowe. Dodatkowo BMS JAŚMIN od wielu lat jako jedyny polski system poddawany był sprawdzeniom mobilnym w trakcie największych, ważnych i uznanych ćwiczeń wojskowych, np.: Combined Endeavor, NATO CWID i NATO CWIX.

W sztabie i na poligonie

Ćwiczenia wojskowe, organizowane przez NATO lub Armię USA, są jedną z najlepszych weryfikacji systemów dowodzenia i łączności. Ćwiczenia Combined Endeavor, w których TELDAT uczestniczył ze swoimi rozwiązaniami od 2005 r., pozwalały na osiągnięcie interoperacyjności z dużą liczbą systemów wykorzystywanych przez siły zbrojne krajów sojuszniczych. Ich zgodność przyczyniła się do osiągania szybszej gotowości sił koalicyjnych we wspólnych operacjach, np. w Afganistanie i krajach nadbałtyckich. Z doświadczenia zdobytego podczas Combined Endeavor w zakresie wsparcia dowodzenia i zabezpieczenia łączności korzystano też w trakcie misji UE w Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Kongo, gdzie owocnie były stosowane rozwiązania JAŚMINA. Aktywny i ciągły od 2008 r. udział TELDAT w warsztatach interoperacyjności NATO CWID i NATO CWIX również udowodnił, że jego wyroby potrafią w pełni integrować systemy wsparcia dowodzenia innych państw oraz stanowią dla nich systemy odniesienia. – Nie byłoby to możliwe w tak szerokiej skali m.in. bez pełnej unifikacji komponentów składowych JAŚMINA oraz ich innowacyjności i w wielu przypadkach unikalności – tłumaczy Sebastian Cichocki, wiceprezes TELDAT – Bardzo dobrze sprzyja to także sprawnej i skutecznej integracji przez nasz JAŚMIN systemów starszej generacji. To wszystko sprawia, że rozwiązanie to każdorazowo sprawdza się znakomicie zdobywając kolejne uznanie organizatorów tych ważnych przedsięwzięć międzynarodowych, w tym liczne certyfikaty, których nie uzyskał żaden inny tego typu polski produkt.

Potwierdzają to również zaproszenia TELDATu do udziału w innych ćwiczeniach, np. Bold Quest odbywający się w USA. Warto dodać: jako jedynej polskiej firmy. Samo dopuszczenie do udziału w tym przedsięwzięciu jest już znaczącą nobilitacją i potwierdza spełnienie przez systemy TELDATu bardzo wysokich standardów na żywo, także po przejściu pierwszych testów na symulatorach. Na Bold Quest bowiem, oprócz zgrywania sztabów i testowania systemów wsparcia dowodzenia, używa się też uzbrojenia, w tym samolotów bojowych i zgrupowań wojsk, gdyż celem ćwiczenia jest bezpośrednia weryfikacja możliwości wszystkich elementów systemu i ich interoperacyjności.

Eksportowa technologia

Między innymi na międzynarodowych ćwiczeniach przedstawiciele amerykańskiego potentata rynku zbrojeniowego – firmy Raytheon – mieli okazję poznać produkty i kadrę TELDATu. – Amerykanie sami się do nas zgłosili. Zamówienie miało dotyczyć specjalnie zaprojektowanych routerów dla nowej generacji systemów Patriot – wyjaśnia prezes H. Kruszyński. – Pierwszym etapem współpracy było sprawdzenie naszych możliwości projektowych, produkcyjnych, technologicznych i w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa współpracy. Zawsze przy tego typu umowach dużą rolę odgrywają przedstawiciele amerykańskiej i polskiej administracji.

TELDAT jest teraz certyfikowanym dostawcą rządu USA – jego militarne rozwiązania do systemu Patriot przeszły etap realizacji projektu, zostały odebrane przez Amerykanów
i przetestowane. Sprawdzenia wydajnościowe w Stanach zaskoczyły nawet Amerykanów. Wyroby te przyjęto bez żadnych uwag, a spółka mogła podpisać umowę na produkcję seryjną. Wymagający partner, który potrafi docenić dobre rozwiązania, to najlepszy dowód na jakość. Polska armia również doceniła produkty TELDATu – o czym świadczą m.in. liczne nagrody. Teraz czas na kompleksowe wdrożenia.


 

Aleksander Polański

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013