powrót

Podkowa Leśna: inteligentne miasto

Zabytkowa Podkowa Leśna, jak wiele podwarszawskich miejscowości, jest traktowana trochę jako „sypialnia stolicy”. Wystarczy jednak pierwszy rzut oka, by dostrzec jej wyjątkowość. Podkowa jest na wskroś charakterystyczna: cechuje ją wszechobecna zieleń i pomniki przyrody, stąd też nazywana jest „miastem-ogrodem”. Do tego wyliczyć należy wysoki poziom edukacji, bogatą, niemal stuletnią historię, mnogość zabytków (ponad sto) oraz spokój przyciągający artystów i ludzi zamożnych, wykształconych, którzy stanowią większość wśród czterech tysięcy mieszkańców.

Mamy doskonałe skomunikowanie ze stolicą dzięki Warszawskiej Kolei Dojazdowej – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.Ale nasza siła leży w organizacji i spełnianiu przyjętych celów. Przez ostatnie trzy lata rozdysponowaliśmy budżet dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy. Stawiamy kolejne kroki w kierunku idei Smart City, którą oparliśmy na zasadzie: każdy kolejny element systemu ma być i wygodniejszy i tańszy, niż klasyczna usługa, którą ma zastąpić. Myślimy gospodarczo: jeżeli tu i tam uda się zaoszczędzić „naście” tysięcy, to za „naście” lat będą to już miliony.

System inteligentnego miasta może składać się z wielu elementów, jak czujniki czy aplikacje. Pozwala to na przykład na zdalne płatności – mieszkańcy zdecydowanie wolą płacić podatki przez internet, niż w urzędzie. Ale innowacyjnych rozwiązań Podkowa ma w zanadrzu więcej. Miejski monitoring jest przystosowywany do czytania tablic rejestracyjnych i wykrywania wolnych miejsc parkingowych. Przy tutejszym Park&Ride działa pętla indukcyjna, licząca samochody. Zapłacić za parking będzie można telefonem. Położy to kres koszmarowi podkowian – setkom dziko zaparkowanych aut, który wyniknął, paradoksalnie, z obecności linii WKD.

Kolejne elementy naszej wizji to wodomierze – wymienia A. Tusiński. – Decydując się na ich ogólną wymianę, postawiliśmy na rozwiązanie tańsze, nowoczesne i zdalne. Udało nam się pozyskać partnera do finalizacji tego planu, który dodatkowo rozpoczyna budowę sieci światłowodowej, właśnie u nas. Zdalnie zbieramy dane z wodomierzy, dzięki czemu mieszkańcy dostają informacje o awariach czy nadmiernym zużyciu.

Planów na wykorzystanie światłowodów i systemów Smart City jest wiele, a każdy czeka na swoją kolej: aplikacja stacji rowerów miejskich, czujniki przepalenia na oprawie świetlnej, 350 analizatorów powietrza zbierających dane o pyłach smogowych, e-faktury, odciążające urząd i ułatwiające obsługę mieszkańców, wreszcie zdalna kontrola nad przepompownią. Wszystko to łączy się w plan zorganizowania swoistego miejskiego centrum ogólnoinformacyjnego, które dysponowałoby wszystkimi zbieranymi danymi i kontrolowałoby system.

Podkowę Leśną czekają kolejne inwestycje i dalszy rozwój. Do zrobienia jest jeszcze wiele, jednak konsekwencja w rozwoju miasta jest już widoczna, podobnie jak spełnianie planowanych założeń. Zgodnie z obietnicą, rozpoczęły się prace rewitalizacyjne w podkowiańskim parku. Na poprawę czeka też infrastruktura drogowa – Podkowa zamierza zmodernizować ją w trzy lata, nie zrywając jednak z wizerunkiem „miasta-ogrodu” i nie uszkadzając zieleni. Przykład wart naśladowania.

Adrian Buksa

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013