powrót

Opłaca się zatrudnia (nie)pełnosprawnych

Na początek garść faktów i liczb. Zgodnie z polskim prawem każda firma o liczebności powyżej 25 osób jest zobligowana do zatrudniania pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Kto tego nie robi, płaci „mandat” na rzecz PFRON, który dla 100-osobowej firmy wynosi – bagatela – około 147 tys. zł rocznie.

Co istotne, wpłaty te nie są wliczane w koszty uzyskania przychodu. Mimo tego co miesiąc ponosi je ponad 20 tysięcy podmiotów w Polsce. Są wśród nich mniejsze i większe przedsiębiorstwa ze wszystkich gałęzi gospodarki, zarówno prywatne, jak i państwowe, a także jednostki administracji publicznej.

A przecież, zamiast obligatoryjnie wydawać co miesiąc spore sumy na Fundusz, można zatrudniać konkretne osoby niepełnosprawne, kierując strumień pieniędzy bezpośrednio do nich. Tym samym firma może nie tylko polepszać ich życie, ale zyskiwać wartość dodaną w postaci wytworzonej pracy. Dlaczego więc dzieje się to tak rzadko?

Zarówno na poziomie średniej, jak i wyższej kadry menedżerskiej wciąż brakuje wiedzy o korzyściach z zatrudniania osób niepełnosprawnych, które mogłyby być bezpośrednio odpowiedzialne za maksymalizację wyniku finansowego – mówi Piotr Konopka, prezes zarządu KRK Partnerzy Sp. z o.o. Właśnie dlatego wyspecjalizowaliśmy się w pokazywaniu i wdrażaniu działań, które mogłyby to zmieni. Na polskim rynku pokutuje stereotyp nieprzydatności niepełnosprawnych w kontekście wymagań danego stanowiska. My tymczasem chcemy przekonać pracodawców, iż jest to myślenie błędne, ponieważ współczesna technologia umożliwia skuteczne wykonywanie obowiązków pracowniczych w wielu branżach w sposób zdalny, bez konieczności fizycznej obecności w miejscu pracy.

 

Przynosząc zyski

 

Za przykład takich działań może posłużyć sama firma KRK Partnerzy. Zatrudniając prawie wyłącznie pracowników niepełnosprawnych, świadczy usługi zarówno dla globalnych koncernów obecnych w Polsce, jak i dla firm rodzimych. Jej siłą jest kompetentny zespół osób z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu wieloma dziedzinami biznesu, a także aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Dlatego spółka posiada szerokie portfolio wysokiej jakości usług outsourcingowych z obszarów takich, jak: zarządzanie projektami rozwoju biznesu, doradztwo strategiczne, wsparcie sprzedaży i marketingu, umawianie spotkań handlowców, wirtualne call center, kampanie telemarketingowe, obsługa infolinii przychodzących, badania rynkowe, badania satysfakcji klienta, tworzenie baz danych, generowanie leadów, social media, praca administracyjna w zakresie digitalizacji dokumentów, pomocy prawnej czy zarządzania flotą samochodową.

Oferujemy także wsparcie dotyczące infrastruktury, procesów finansowych, takich, jak windykacja miękka, księgowość, rachunkowość, zarządzanie listą dostawców pod kątem uprawnień do odpisów składki PFRON, a także wsparcie procesów kadrowych, czyli rekrutacji, płac, archiwizacji dokumentów kadrowych, wypełniania dokumentacji kadrowej i szkoleń BHP – wylicza P. Konopka.

 

Działanie etyczne się opłaca

 

We współpracy z klientami KRK Partnerzy dążą do uzyskania jak najlepszych efektów społecznych i ekonomicznych. Stosując kompleksowe rozwiązania, kumulują kilka zagadnień, aby działania były maksymalnie proste i korzystne. Zespół specjalistów skutecznie przeprowadza każdy podmiot zainteresowany zatrudnieniem niepełnosprawnych przez całą potrzebną procedurę. Sporym atutem firmy jest indywidualne podejście do każdego partnera, uzależnione od jego konkretnej specyfiki. Warto podkreśli, że obok walorów finansowych odnosi on także korzyści wizerunkowe ze względu na pozytywny wydźwięk wpisanego w strategię firmy CSR.

Czy to działa? Jak najbardziej. Z usług firm wchodzących w skład grupy KRK Partnerzy skorzystały już m.in. marki: Warta, Allianz, Onet, Play, Nestle Waters, Bank Millenium, Johnson and Johnson, Topex, Rhenus Logistics, Zumi, Schneider Electric i wiele innych. Mało kto na przykład wie, że pracownik, który właśnie bardzo profesjonalnie rozmawia z nami przez telefon o sprawach bankowości czy ubezpieczeń, może być osobą niepełnosprawną.

Radość z dawania pracy takiej osobie, która wywiązuje się ze swoich zadań, potrafi być dla pracodawcy olbrzymia – podkreśla P. Konopka. – A obok satysfakcji z etycznej postawy biznesu rodzi się wówczas mnóstwo innych wartości, takich jak: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, promocja niepełnosprawnych jako pracowników zmotywowanych, solidnych i odpowiedzialnych oraz zmiana stereotypów przez realizację projektów zaawansowanych technologicznie.

Dzięki nominowanej do tytułu Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2016 grupie firm pod szyldem KRK Partnerzy przez ostatnie 5 lat zatrudnienie znalazło już blisko 3000 osób niepełnosprawnych. Już teraz jest czego gratulowa

.

 

Piotr Kamiński

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013