powrót

Aktualności

Niesłabnące zainteresowanie mieszkaniami Toruńskiego TBS

Kolejni lokatorzy odebrali klucze do nowych mieszkań Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka w ramach II etapu nowej inwestycji oddała do użytku dwa budynki z 56 mieszkaniami.

 

 

Fundamentem działalności spółki jest współpraca z Gminą Miasta Toruń, która jest jej jedynym właścicielem. Grunty wniesione aportem oraz kredyty pozyskiwane z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego pozwoliły na rozwinięcie działalności TTBS. Przy udziale tych środków wybudowano ok. 1300 mieszkań. Na początku mieszkania budowane przez towarzystwo przeznaczone były dla potrzeb Gminy, później w dużej części oferowane były osobom potrzebującym, których nie stać na własne mieszkanie.

Spółka powstała w 1997 roku a obecnie zatrudnia 17 osób. W zasobach TTBS znajduje się 1570 mieszkań, a także garaże i lokale użytkowe. Zasób stale rośnie, rocznie przybywa ok. 100 mieszkań. Co roku oddawane są nowe budynki z mieszkaniami na najem. – Działając na ryku od wielu lat zdobyliśmy zaufanie klientów. Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie wynajmem naszych mieszkań. Wystarczy spełnić warunki dochodowe, nie posiadać prawa do innego lokalu oraz wpłacić kaucję i partycypację, aby stać się najemcą mieszkania, które jest kompleksowo wykończone i wyposażone w urządzania sanitarne, kuchenkę i zlewozmywak. Klienci, którzy podpiszą umowę na początku realizacji inwestycji mogą zmienić wykończenie lokalu wg własnego gustu i dostosować rozkład mieszkania do własnych potrzeb. Staramy się także aby teren wokół budynków był kompleksowo zagospodarowany. Budujemy parkingi, place zabaw, urządzamy atrakcyjnie zieleń i miejsca gromadzenia odpadów – mówi Beata Żółtowska, prezes zarządu Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Obecnie, po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, inwestycje TTBS można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to realizacja mieszkań komunalnych dla Gminy Miasta Toruń z udziałem środków z Funduszu Dopłat. Zrealizowano w tym systemie zespół budynków przy ul. Armii Ludowej 75 z 105 mieszkaniami. W 2016 roku rozpocznie się budowa kolejnych budynków z 108 mieszkaniami. Druga grupa inwestycji, to budowa mieszkań na najem, przy udziale środków z kredytów komercyjnych lub obligacji oraz partycypacji osób fizycznych, które w przyszłości będą mogły być przez te osoby wykupione. Mieszkania te mają wyższy standard niż mieszkania komunalne. W budynkach są windy oraz hale garażowe, z których najemcy mogą korzystać bez dodatkowych opłat. Mieszkania te budowane są na nowym intensywnie rozwijającym się osiedlu JAR. W tym systemie oddano już do użytku 183 mieszkania, w budowie jest 71 mieszkań, a w najbliższych planach kolejne 108 mieszkań.