powrót

Lubimy ludzi

SM im. Wł. Jagiełły w Łodzi wyznacza standardy dobrego zarządzania zarówno pod względem dbałości o zasoby, jak i – przede wszystkim – ich mieszkańców

Lubimy ludzi. Wszystkich. Niezależnie od wzajemności – podkreśla Wiesław Cyzowski, prezes SM im. Wł. Jagiełły w Łodzi. – Po okresie intensywnego inwestowania w infrastrukturę uznaliśmy, że pora podnieść na wyższy poziom warunki zamieszkiwania, również pod względem przyjemności, satysfakcji w samodoskonaleniu się naszych mieszkańców, nie ujmując nic oczywiście ich dotychczasowym osiągnięciom i statusowi. Pragniemy rozbudzić w nich zainteresowania, pobudzić aktywność, zachęcić do spotkań, wyjścia poza swoje cztery ściany, wykreować zapotrzebowanie na przeżycia kulturalne. Wszak człowiek jest stworzony do życia w społeczeństwie. A wyznacznikiem skutecznego zarządzania w spółdzielni mieszkaniowej jest nie zysk, ale aprobata i zadowolenie mieszkańców.

W minionych latach perfekcyjne zarządzanie spółdzielnią przyniosło wielorakie efekty na płaszczyźnie infrastrukturalnej i społecznej. 39 spółdzielczych bloków łódzkich Bałut wyróżnia się wielobarwną estetyką i komfortem niskich opłat. Dwie dekady zaowocowały nowymi windami, siecią wod-kan i c.o., własną tanią kablówką, internetem, ISO na jakość obsługi, monitoringiem osiedla, nowymi parkingami z kamerami do podglądu w domowych telewizorach, zieleńcami, placami zabaw dla dzieci. Ocieplono dachy, przeprowadzono remonty klatek schodowych – a wszystko to bez złotówki kredytu. Spadła liczba zgłaszanych usterek. Mieszkania i lokale użytkowe pięknieją i zwiększają swoją wartość.

 

Człowiek, nie budynki

 

Komfortowe, a przy tym relatywnie tanie w eksploatacji mieszkania to nie wszystko. Spółdzielnia inwestuje w obiekty wspólne służące wspólnym celom i budowie więzi społecznych. Chlubą jest Jagielloński Ośrodek Kultury „W Jagielle”, gdzie działają trzy sceny teatralne, akademia dla dorosłych, fitness, siłownia, gimnastyka zdrowotna, sekcje szachów, warcabów, brydża, tańca, tai chi, grup leczenia ruchem, wycieczek rowerowych, recytacji wierszy dla dzieci. W utworzonej w 2013 r. spółdzielczej akademii słuchacze korzystają m.in. z zajęć językowych i warsztatów tematycznych, a także wykładów akademickich, spotkań literackich, imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych.

W ubiegłym roku ośrodek odnotował ok. 40 tys. wejść. Uważam, że jak na 9-tysięczne osiedle to bardzo dużo – zaznacza prezes W. Cyzowski. – Na co dzień obserwujemy przejawy sympatii nie wynikającej bynajmniej li tylko z faktu, że nie ograniczamy się specjalnie w drobnych prezentach i poczęstunkach dla naszych mieszkańców z okazji wielu eventów, które organizujemy. Niedawno otworzyliśmy nowy klub seniora, na inaugurację przyszło 70 dorosłych osób. To mówi samo za siebie.

 

Wysokie standardy

 

Dobre, skuteczne zarządzanie SM im. Wł. Jagiełły dostrzegają wszyscy, a spółdzielnia cieszy się bardzo dobrą opinią. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreślała wysokie standardy mogące być wzorem dla innych, a mieszkańcy to potwierdzają. Młodzi ludzie chętnie kupują „jagiellońskie” mieszkania – ok. 400 rokrocznie zmienia właściciela.

Nie dziwię się, że mają do nas większe zaufanie niż do innych form mieszkalnictwa; oczekują przede wszystkim, aby było bezpiecznie, czysto, ciepło, ale także doceniają wysokie kompetencje zarządu i stabilną strukturę nadzoru – mówi prezes W. Cyzowski. – Bardzo dbamy więc o wysoką jakość zarządzania. W naszej spółdzielni, aby kandydować do rady nadzorczej trzeba najpierw odbyć odpowiednie przeszkolenie z zakresu obowiązującego prawa i zdać egzamin. Nazywamy to demokracją kwalifikowaną. Natomiast nieodłączne dla aktywnej działalności słowa krytyki odbieramy jako przejaw zainteresowania właścicielskiego i troski. Dzięki m.in. takim procedurom spółdzielnia pozostaje w doskonałej kondycji organizacyjnej i ekonomicznej, ma solidnie ustabilizowaną płynność finansową.

 

Danuta Klimek

 

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013