powrót

Komfortowo i ekologicznie

Dzięki skutecznemu zarządzaniu MZK w Ostrołęce stał się pionierem nowoczesnej komunikacji miejskiej.

 

Miejski Zakład Komunikacji Spólka z o.o. W Ostrołęce jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na zakup elektrycznych autobusów Solaris Urbino 8.9 Elektric.

Po ponad półrocznej eksploatacji można powiedzieć, że decyzja o zakupie tych pojazdów okazała się bardzo dobra – mówi Ryszard Chrostowski, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Ostrołęce – Ten ekologiczny, bezemisyjny środek transportu sprawdza się doskonale, a podróż nim w porównaniu do pojazdów tradycyjnych jest o wiele bardziej komfortowa. Nasi pasażerowie chwalą sobie głównie brak wibracji, bardzo niski poziom hałasu oraz brak zanieczyszczenia powietrza. W czasach realnej potrzeby rozbudzania świadomości ekologicznej i dbania o środowisko zakup autobusów elektrycznych jest przemyślanym, odpowiedzialnym krokiem.

MZK nabył dwuosiowe, dwudrzwiowe pojazdy 9-metrowej długości, o masie 10 ton, z asynchronicznym silnikiem elektrycznym 4-polowym o mocy 160 kW i prędkości maksymalnej 65 km/h, zdolne przewozić 23 osoby na miejscach siedzących i 37 stojących. Poziom hałasu podczas jazdy to 79,2 dB. Koszt jednego pojazdu to ok. 1,6 mln zł netto. Koszty eksploatacji nie przekraczają 1/3 kosztów pojazdów tradycyjnych.

To niejedyne inwestycje MZK w Ostrołęce. W ciągu ostatnich 7 lat udało się zrealizować dwa duże projekty unijne na łączną kwotę ponad 23 mln zł. W pierwszym zakupiono m.in. 10 autobusów, a w drugim – m.in. 2 autobusy tradycyjne i 2 elektryczne, przy czym udział funduszy unijnych wyniósł 82,40%. Równocześnie wprowadzono wiele innowacji oraz udogodnień – wszystkie autobusy są niskopodłogowe i przyjazne osobom niepełnosprawnym. Zainstalowano w nich monitoring audiowizyjny i komunikaty głosowe. Kierowcy przeszkoleni są z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na najbardziej uczęszczanych przystankach znajdują się elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, na których w czasie rzeczywistym wyświetlane są informacje o odjazdach i przyjazdach. W najnowszych autobusach dostępny jest darmowy, bezprzewodowy internet. Zainstalowano monitoring wizyjny na wiatach. Na przystankach rozkłady jazdy dostępne są w formie kodów QR.

Kierunkiem naszego rozwoju jest dbałość o ekologię, więc chcemy powiększać nasz tabor o kolejne pojazdy elektryczne – zapowiada R. Chrostowski. – Mamy w planach udostępnienie darmowego internetu we wszystkich autobusach oraz rozbudowę systemu monitoringu. Rozważamy również wprowadzenie biletów minutowych, które pozwolą podróżnym płacić za korzystanie z naszych usług w sposób bardziej elastyczny.

 

Danuta Klimek

 

MZK w Ostrołęce posiada 35 autobusów. Obsługuje 23 linie na terenie miasta Ostrołęka oraz 3 sąsiednich gmin – Olszewo-Borki, Rzekuń i Lelis. W ub. r. z usług firmy skorzystało blisko 2 mln osób.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013