powrót

KICkoff - w poszukiwaniu innowacji

KIC InnoEnergy od samego początku działalności udowadnia, że jest czymś więcej niż inkubatory technologiczne, akceleratory czy fundusze zalążkowe. Nie tylko umożliwia i wspiera komercjalizację innowacyjnych rozwiązań i znalezienie pierwszego klienta dla firmy, ale też aktywnie poszukuje nowatorskich pomysłów z zakresu zrównoważonej energii.


 


Aby znaleźć najlepsze, innowacyjne pomysły, które mogą zmienić europejski rynek energii, KIC InnoEnergy Poland Plus organizuje największy w tej branży konkurs na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. KICkoff, bo o nim mowa, kierowany jest nie tylko do startupów i innowatorów, którzy mają pomysł na biznes, ale również do początkujących przedsiębiorstw i przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić na rynek swoje innowacyjne produkty.

Czekamy na aplikacje do końca października, później dokładnie je ocenimy, zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego – wyjaśnia Rafał Mrówka, prezes CC Poland Plus, spółki zarządzającej polskim węzłem KIC InnoEnergy. – Najlepsze projekty wezmą udział w finałach regionalnych, które odbędą się na początku listopada w czterech polskich miastach: Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Dla zwycięzców finałów regionalnych przygotowane zostaną specjalne warsztaty, na których dowiedzą się jak dobrze przedstawić swój pomysł i „sprzedać” go potencjalnym inwestorom.

Najlepsi, których wyłoni jury regionalne, będą mogli wykorzystać wiedzę uzyskaną na warsztatach już 1 grudnia br. Wtedy odbędzie się wielki finał w krakowskiej Cricotece. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie swojego pomysłu przed specjalnie powołanym jury. W jego skład, obok przedstawicieli KIC InnoEnergy Poland Plus, wejdą eksperci z instytucji patronujących konkursowi, takich jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii czy Lewiatan Business Angels. Nagroda główna w konkursie to 10 tys. euro, a dla dwóch kolejnych laureatów – odpowiednio 5 tys. i 3 tys. euro. Nie mniej ważna jest druga część nagrody, przewidziana dla trójki zwycięzców: to szansa na udział w programie akceleracyjnym KIC InnoEnergy Highway®, w którym można uzyskać nawet 150 tys. euro na rozwój projektu. Niewykluczone, że do programu zaproszone zostaną także projekty spoza podium, oczywiście te o największej innowacyjności i dużym potencjale biznesowym. Nadziei związanych z konkursem nie ukrywa prezes KIC InnoEnergy: – KICkoff pomoże nam znaleźć pomysły biznesowe, które ukierunkują przyszły rozwój zrównoważonej energetyki. Jest to niezwykle ekscytujące przedsięwzięcie. Nie mogę doczekać się przełomowych propozycji, jakie wyłoni ten konkurs. Jedno jest pewne, w grudniu warto śledzić medialne doniesienia z Krakowa – jedna z finałowych innowacji może zrewolucjonizować rynek energii – zapowiada R. Mrówka.


 


 

Targi innowacji


 

O tym, że wsparcie KIC InnoEnergy to więcej, niż może zaoferować najlepszy inkubator, będą mogli się przekonać uczestnicy The Business Booster 2015 (TBB). Tegoroczna, trzecia edycja odbędzie sie już za niecały miesiąc 21 – 22 października w Berlinie. Wszystkie europejskie węzły KIC InnoEnergy przedstawią w stolicy Niemiec swoje start-upy – łącznie niemal setkę innowacyjnych pomysłów. Dzięki szerokim kontaktom KIC InnoEnergy w świecie biznesu, na TBB zaproszeni zostali kluczowi gracze na rynku zrównoważonej energii, w tym przedstawiciele przemysłu, business angels oraz funduszy venture capital. – Zeszłoroczna edycja, która odbyła się w Barcelonie, była dużym sukcesem, gdyż udało się stworzyć platformę między twórcami innowacyjnych rozwiązań, a przemysłem i inwestorami – wyjaśnia R. Mrówka. – Liczę, że także w tym roku nasze start-upy pokażą się z jak najlepszej strony. The Business Booster to nie tylko szansa na znalezienie inwestora dla innowacyjnych spółek. To również dwa dni wykładów i paneli dyskusyjnych najbardziej wpływowych postaci związanych z innowacjami i zrównoważoną energią. W tym roku na pewno nie można przegapić wystąpienia prof. Jaideepa Prabhana, współautora jednej z najważniejszych książek ostatnich lat poświęconych innowacyjnemu biznesowi – "Jugaad Innovations". Podczas TBB będzie można również zawalczyć o 10 tys. euro. Nagroda przewidziana jest dla start-upu, którego projekt zostanie najciekawiej zaprezentowany podczas 4-minutowego wystąpienia.


 

Polskie szanse


 

Rafał Mrówka liczy, że w tym roku nagroda powędruje do jednego z polskich innowatorów, jakich na naszym rynku nie brakuje. Jednym z mocnych kandydatów jest start-up M-tronics, wdrażający jednocześnie prosty i innowacyjny pomysł Mateusza Machnika: wykorzystanie inteligentnego sterownika z wbudowanym modemem oraz system do zdalnego sterowania oświetleniem zasilanym odnawialnymi źródłami energii. Dzięki zastosowaniu rozwiązań M-tronics oświetlenie uliczne czy oświetlenie tablic reklamowych jest bardziej efektywne, awarie wykrywane są zdalnie, a całością zarządzać można z poziomu przeglądarki internetowej. – Mateusz nie tylko zaproponował świetne rozwiązanie, ale potrafi też ciekawie o nim opowiedzieć i zachęcić inwestorów - mówi prezes KIC InnoEnergy. – Mam nadzieję, że w tym roku Berlin zdobędą polskie innowacje.

 

Aleksander Polański

 

 

KIC InnoEnergy Poland Plus z siedzibą w Krakowie to jeden z sześciu europejskich węzłów wiedzy i innowacji w zakresie zrównoważonej energii. Inwestorem węzłów jest EIT – Europejski Instytut Innowacji i Technologii, natomiast współwłaścicielami – czołowe ośrodki akademickie, instytuty badawcze i przedstawiciele przemysłu. Głównym zadaniem KIC InnoEnergy Poland Plus jest tworzenie pomostu między światem nauki i biznesem poprzez dostosowanie wyników badań i innowacyjnych pomysłów do wymagań przemysłu, wzmocnienie zespołu o doświadczonego menedżera czy dofinansowanie projektu. Celem tych działań jest znalezienie dla innowacyjnego rozwiązania pierwszego klienta – wówczas rola KIC jest spełniona. Krakowski węzeł nie tylko jest technologicznym inwestorem branżowym, ale również koordynuje studia magisterskie i doktoranckie z zakresu zrównoważonej energii oraz podejmuje działania promujące innowacyjność w energetyce.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013