powrót

KICkoff pokazał innowacje

W półfinałach konkursu KICkoff przeprowadzonych w 7 miastach, od Tallina po Ateny, wybrani zostali najlepsi początkujący przedsiębiorcy z pomysłami na zrewolucjonizowanie sektora zrównoważonej energetyki. Podczas finałowej gali 20 września w Warszawie międzynarodowe jury wybrało tegorocznych laureatów.

KIC InnoEnergy Poland Plus po raz drugi był organizatorem i gospodarzem największego w tej części Europy branżowego konkursu dla innowatorów, start-upów i młodych przedsiębiorców. Nie zmienił się cel konkursu: wyłonienie obiecujących, innowacyjnych projektów, które mogą wpłynąć na rozwój sektora zrównoważonej energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Zmieniła się za to skala wydarzenia. W tym roku nadesłano niemal 100 zgłoszeń z 13 krajów regionu, na finał przybyło dwukrotnie więcej gości, a zwycięzców wybierało międzynarodowe jury złożone przede wszystkim z branżowych inwestorów.

Przed jurorami stało niełatwe zadanie: wyłonić zwycięzców jedynie na podstawie 4-minutowej prezentacji pomysłu oraz kilku pytań do uczestników. – Bazując na kilkuminutowym pitchu trudno jest ocenić prawdziwą wartość projektu, można za to zweryfikować umiejętności sprzedażowe prezentującego, co też jest ważne – tłumaczy Jakub Miler, prezes zarządu KIC InnoEnergy Poland Plus. – W kontaktach z inwestorami założyciele start-upów muszą wygrywać efektem zaciekawienia, na szczegóły techniczne czy dotyczące modelu biznesowego będzie czas, kiedy inwestor „kupi” samą ideę.

 

Wytwarzanie, magazynowanie, oszczędzanie

 

Decyzja jury pokazała, że sztukę zaciekawienia najlepiej opanował Estończyk Dabrel Prits prezentujący projekt PolarSol. Zaproponowane rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków poprzez wykorzystanie energii słonecznej, pompy cieplnej oraz opatentowanego wymiennika ciepła. System może być rozbudowany do potrzeb użytkownika i sprawdza się nawet w chłodnym, północnym klimacie. PolarSol wraz z pierwszą lokatą otrzymał nagrodę główną w wysokości 10 tys. euro. Na drugim miejscu uplasował się grecki start-up PleioneEnergy, otrzymując 5 tys. euro za projekt systemu magazynowania energii instalowanego… w ścianach budynku. Z nagrodą w wysokości 3 tys. euro i trzecią lokatą Warszawę opuścił GreenerGizer – projekt węgierskich innowatorów dedykowany sieciom supermarketów, pozwalający na obniżenie zużycia energii przez urządzenia chłodzące.

Nie zabrakło też polskiego akcentu. W tegorocznej edycji konkursu publiczność mogła głosować na swojego faworyta, a nagroda trafiła do pomysłodawców Bin-e – inteligentnego urządzenia do segregacji i kompresowania odpadów.

 

Szukając inwestora

 

Wszyscy finaliści mieli okazję zawalczyć jeszcze raz – tym razem o uwagę inwestorów, silnie reprezentowanych na tegorocznym KICkoffie. – Zależało nam jako organizatorom na obecności prywatnych inwestorów. Współpraca z sektorem venture capital jest bardzo ważna, ponieważ nasze środki są ograniczone. Nie ma tu rywalizacji, raczej się uzupełniamy – tłumaczy J. Miler. – Naszą rolą jest przeprowadzenie projektu przez najbardziej niepewny etap. Jeżeli komercjalizacja się powiedzie, inwestorzy sami nas znajdą.

Dodatkowo każdy z finalistów może zostać zaproszony do udziału w programie KIC InnoEnergy Highway®, w ramach którego projekt może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 150 tys. euro oraz wsparcie merytoryczne KIC InnoEnergy. O tym, jakich projektów szuka KIC, mówiła Elena Bou, Innovative Director w KIC InnoEnergy: mocno nakierowanych na rynek, z perspektywą na globalny rozwój i z mocnym zespołem. – Wiele z prezentowanych pomysłów ma taki potencjał, jednak podjęcie decyzji o współpracy musi mieć solidne podstawy – mówi J. Miler. – Jednak im więcej dobrych projektów, tym więcej szans na znalezienie tego najlepszego. Będę zabiegał, aby polski KIC stał się magnesem przyciągającym najlepsze branżowe start-upy z całego regionu.

Według zapewnień organizatorów trzecia edycja jest już pewna. Młodzi przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami mogą już zacząć szlifować swoje prezentacje.

 

Aleksander Polański

 

KIC InnoEnergy Poland Plus z siedzibą w Krakowie to jeden z sześciu europejskich węzłów wiedzy i innowacji w zakresie zrównoważonej energii. Inwestorem węzłów jest EIT – Europejski Instytut Innowacji i Technologii, natomiast współwłaścicielami – czołowe ośrodki akademickie, instytuty badawcze i przedstawiciele przemysłu. Głównym zadaniem KIC InnoEnergy Poland Plus jest tworzenie pomostu między światem nauki i biznesem poprzez dostosowanie wyników badań i innowacyjnych pomysłów do wymagań przemysłu, wzmocnienie zespołu o doświadczonego menedżera czy dofinansowanie projektu. Celem tych działań jest znalezienie dla innowacyjnego rozwiązania pierwszego klienta – wówczas rola KIC jest spełniona. Krakowski węzeł nie tylko jest technologicznym inwestorem branżowym, ale również koordynuje studia magisterskie i doktoranckie z zakresu zrównoważonej energii oraz podejmuje działania promujące innowacyjność w energetyce.

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013