powrót

KICkoff – nowa fala innowacji

Jan Terentjev, współzałożyciel start-upu Lainergy z pewnością dobrze zapamięta swoją pierwszą wizytę w Polsce. Jego projekt, zakładający stworzenie innowacyjnego konwertera napędzanego siłą fal morskich, wygrał w konkursie KICkoff organizowanym przez KIC InnoEnergy Poland Plus, a sam młody Estończyk opuścił Kraków z nagrodą główną w wysokości 10 000 euro.

 

 

 

KICkoff miał na celu wyłonienie obiecujących, innowacyjnych projektów, które mogą wpłynąć na rozwój sektora zrównoważonej energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Finał pierwszej edycji konkursu – największego w branży w tej części kontynentu – miał miejsce 1. grudnia w krakowskiej Cricotece, czyli Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.

Jak zaznaczył Jakub Miler, prowadzący Galę Finałową, wybór miejsca był nieprzypadkowy: wśród uczestników szukano wizjonerów na miarę Tadeusza Kantora, wybitnego eksperymentatora świata teatru. O wyborze najlepszych z najlepszych decydowało eksperckie jury, złożone z przedstawicieli świata nauki i biznesu, w składzie: Jacek Adamski – doradca zarządu Konfederacji Lewiatan oraz szef Lewiatan Business Angels; Hubert Gęsiarz – kierownik sekcji komunikacji Narodowego Centrum Badania i Rozwoju; dr Ewa Kochańska – prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia; Henryk Kubiczek – zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju, EDF Polska S.A.; Jerzy Janikowski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej, Tauron Polska Energia S.A.; prof. Tadeusz Uhl – prezes EC Grupy; Tomasz Czapliński – partner zarządzający SpeedUp Group; Janusz Kahl – prezes zarządu South Poland Cleantech Cluster Sp. z o.o. oraz Ernő Duda – założyciel, prezes i dyrektor generalny SOLVO Biotechnology.

 

Jurorzy wysłuchali prezentacji 8 innowacyjnych rozwiązań z całej Europy Środkowo-Wschodniej, wybranych podczas finałów regionalnych z ponad 50 zgłoszeń. Po serii wnikliwych pytań i krótkich obradach, jury wybrało trzech zwycięzców. Oprócz estońskiego Lainergy nagrodzono jeszcze dwa rozwiązania – polskie i estońskie. Za zajęcie drugiego miejsca Damian Kasperczyk z polskiej spółki Ekoinwentyka otrzymał 5 000 euro. Ekoinwentyka zaprezentowała bioreaktor wykorzystujący proces bioczyszczania gazów. KBT, czyli Kompaktowy Bioreaktor Trójfazowy charakteryzuje się wysokim stopniem energetycznej i ekologicznej efektywności. Nagrodę w wysokości 3 000 euro wywalczył estoński start-up Smart Load Solutions, przedstawiając rozwiązanie oparte na chmurze, pozwalające na zmniejszenie rachunków za prąd – zarówno w przemyśle, jak i dla użytkowników indywidualnych, poprzez usługi typu smart home.

Dodatkowo finaliści mogą zostać zaproszeni do udziału w programie KIC InnoEnergy Highway®, w ramach którego projekt może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 150 000 euro oraz wsparcie merytoryczne KIC InnoEnergy. Taka propozycja w trakcie finałowej gali została złożona obu estońskim start-upom.

 

Aleksander Polański

 

 

 

Szukamy rewolucyjnych rozwiązań

 

Jeszcze przed prezentacjami finalistów, o pierwszej edycji konkursu KICkoff z Rafałem Mrówką, prezesem CC Poland Plus, spółki zarządzającej polskim węzłem KIC InnoEnergy, rozmawiał Aleksander Polański.

 

Jak duże było zainteresowanie KICKoff – czy pierwszą edycję można uznać już za udaną?

Jesteśmy bardzo zadowoleni, zainteresowanie było bardzo duże. Otrzymaliśmy ponad 50 zgłoszeń z Centralnej i Wschodniej Europy, z których wybraliśmy finałowe 8. Uważamy pierwszą edycję za duży sukces, mam też nadzieję, że w przyszłym roku uda się powiększyć grono zainteresowanych i wprowadzić znacznie większą interakcję z inwestorami. Dzisiaj na sali będą obecni inwestorzy prywatni, jaki i duzi inwestorzy publiczni, jak NCBiR, przedstawiciele województwa małopolskiego, ale co najważniejsze, będą przedstawiciele biznesu: członkowie zarządu Tauron Sprzedaż, przedstawiciele Tauron Dystrybucji, Tauron Polskiej Energii czy EDF. Wszystkie te osoby i oczywiście start-upy zainteresowane biznesem w obszarze energetycznym mogą się dziś spotkać, a nawet dobić transakcji.

Czy wśród zgłoszonych projektów rysuje się wyraźnie jakiś trend? Czy projekty z jednego z obszarów są reprezentowane w większej ilości i czy jest to również ścieżka, którą będzie podążać KIC InnoEnergy Poland Plus?

To pytanie jest bardzo ważne. Dlatego, że – niestety – ten konkurs, jak i inne organizowane przez KIC InnoEnergy w Europie pokazuje silny trend nowych modeli biznesowych w energetyce. W szczególności start-upy stawiają na interakcję z klientem, wykorzystanie nowych kanałów informacyjnych, smartfonów, urządzeń; gdzie wartość dodana klienta nie jest tak naprawdę zbyt duża. Klienci nie chcą płacić dodatkowych pieniędzy, żeby widzieć, jaką konkretnie w danym czasie mają konsumpcję energii. To ważne z punktu widzenia ekonomicznego, ale z punktu widzenia biznesowego nie aż tak istotne. I ten trend od paru lat jest widoczny. Dlatego my, oczywiście, takimi start-upami i takimi projektami też się zajmujemy, starając się przy tym uzyskać jak największą wartość dla klienta końcowego. To jest jedno kryterium. Drugim kryterium, dla nas dużo ważniejszym, jest to, czy start-upy prezentowane na zarówno na dzisiejszych finałach czy przy innych okazjach, mają szansę rzeczywiście zrewolucjonizować rynek energetyki. Mówię tutaj o start-upach, które wprowadzają np. nowy materiał polepszający parametry baterii litowo-jonowych, nowe termoelektryki, nowe materiały w energetyce. To one mają szansę zrewolucjonizować, np. poprzez zwiększenie efektywności, model biznesowy pod kątem ilościowym, a nie tylko jakościowym.

 

Czy udało się wyłapać takie projekty w procesie selekcji, czy będziemy zaskoczeni wynikami?

Jeżeli chodzi o ten konkurs – decyzja należy do jury. Ja mam wytypowane swoje dwa projekty, które mogą liczyć na naszą pomoc później, niezależnie od wyników konkursu. Dzisiaj, w portfolio KIC InnoEnergy mamy takie projekty, które właśnie koncentrują się na tych rzeczywiście istotnych innowacjach, które mogą zrewolucjonizować model biznesowy new utilities. To między innymi Tegoeos, MarCelLi, ale też wiele innych projektów. Dużą szansę, aby do tego grona dołączyć, ma projekt Melissa Climate, prezentowany na dzisiejszych finałach.▪

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013