powrót

Jasna strona mocy

Statuetka Siły Polskiej Nauki 2015 trafiła w ręce Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN im. Włodzimierza Trzebiatowskiego.

 

 

Wrocławska placówka bez wątpienia należy do elity wśród polskich instytutów naukowo-badawczych. Zatrudnieni tutaj specjaliści zajmują się przede wszystkim tzw. badaniami podstawowymi, czyli pracami, których celem jest poszerzanie wiedzy odnośnie otaczającego świata, w szczególności substancji i zjawisk, które nas otaczają, lub które udaje się wytworzyć.

I tak np. INTiBS PAN prowadzi badania nad luminoforami w dwóch projektach. W pierwszym o nazwie NEW LOOKS badacze zajmują się badaniem i projektowaniem luminoforów do oświetleń i poprawy wydajności ogniw słonecznych. Chodzi o związki chemiczne, które świecą pobudzone np. światłem diody elektroluminescencyjnej, Współczesne źródła światła nie potrafią jeszcze oddać dobrze barw, a to sprawa, że źle się czujemy w pomieszczeniach nimi oświetlonych – wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Jeżowski, dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. – Potocznie przyjęło się mówić, że mają one zimne światło. Dodatkowo, gdy temperatura złącza LED podniesie się powyżej 100˚C, to komercyjne luminofory świecą dużo słabiej Myślę, że dzięki projektowi NEW LOOKS problem ten zostanie rozwiązany. Opracowujemy całkowicie nowe związki chemiczne, które zachowują swoje parametry w wysokich temperaturach.

W ramach projektu uczeni z wrocławskiego instytutu poszukują luminoforów, które świeciłyby podobnie do światła dziennego. To dobra wiadomość dla wszystkich, bo miałyby one nie tylko korzystny wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie barw, ale również na nasze zdrowie. Być może uda się znaleźć również takie, które efektywnie zamieniałyby światło słoneczne na dopasowane do maksimum czułości fotodiody.

Drugim projektem właśnie zakończonym w INTiBS PAN, którego celem są badania nad luminoforami, to projekt Clean Space, dotyczący problematyki czyszczenia kosmosu z małych odpadów kosmicznych. – Dużych skatalogowanych odpadów w przestrzeni kosmicznej jest około 10.000, tych małych – równie groźnych – setki tysięcy. Projekt, o którym mowa, staje się podstawą realizacji europejskiej polityki kosmicznej w celu ochrony satelitów – mówi prof. A. Jeżowski. Naukowcy opracowują zasilanie oraz materiały do konstrukcji lasera o gigantycznej energii. Z luminoforów uzyskanych przez INTiBS PAN mogą w przyszłości zostać wykonane ceramiki do efektywnego wzbudzania materiału aktywnego lasera, optyki laserowej oraz sam materiał laserowy, który potrafiłby wytrzymać generowane gigantyczne impulsy.

Naukowcy z INTiBS PAN wciąż poszukują polskich inwestorów, którzy potrafiliby wykorzystać ich odkrycia.

Zakres prowadzonych badań i spektakularne osiągnięcia na polu naukowym zaowocowały uzyskaniem przez INTiBS tytułu Siła Polskiej Nauki 2015.

 

 

Dariusz Brombosz

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013