powrót

Innowacje na rzecz bezpieczeństwa

Innowacyjny system opracowali inżynierowie z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, w zespole kierowanym przez dr. hab. inż. Lecha Rowińskiego, na rzecz Sił Zbrojnych RP, a zwłaszcza Marynarki Wojennej. – OPM GŁUPTAK to mały pojazd wyglądem przypominający torpedę. Przeznaczony jest do identyfikacji i niszczenia min morskich na akwenach o głębokości od 5 do 200 m.Pojazd płynie do celu sterowany przez operatora na podstawie obrazu danych systemu nawigacyjnego, sonarowych obrazów dna i obrazów telewizyjnych z zamontowanych na nim kamer. Identyfikacja celu dokonywana jest wizualnie na podstawie jego cech geometrycznych objaśnia działanie nowatorskiego systemu prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Zniszczenie zidentyfikowanej miny wybuchem ładunku kumulacyjnego następuje po wysłaniu przez operatora zakodowanego sygnały do elektronicznego zapalnika.

Warto dodać, że prace nad systemami robotów podwodnych przeznaczonych do obrony przeciwminowej Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa prowadzi już od ponad 40 lat. Za wdrożenie innowacyjnego systemu OPM GŁUPTAK znalazł się w gronie nominowanych do tytułu EuroSymbol 2016 w kategorii Innowacje.

 

Dariusz Brombosz

 

Pojazd GŁUPTAK porusza się dzięki silnikom elektrycznym zasilanym z wewnętrznej baterii akumulatorów litowo-jonowych. Jak podkreślają jego twórcy, układ czterech pędników poziomych i dodatkowy pędnik umieszczony w tunelu pionowym zapewniają wysoką manewrowość. Maksymalna prędkość pojazdu względem wody wynosi 3 m/s. Zapewnia prędkość 1 m/s względem dna w prądzie o prędkości 2 m/s. W takich warunkach misja przeciwko celowi odległemu o 400 m od okrętu niszczyciela min wykonywana jest w czasie 10 minut.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013