powrót

Faktoring z ludzką twarzą

Branża faktoringu dynamicznie rozwija się na naszym rynku, ale mało kto wie, że istnieje znakomita oferta tej usługi dla... rolnictwa. Posiada ją poznańska firma Faktorzy SA.

 

 

Nisza i dynamiczny wzrost

 

Genezą założenia firmy Faktorzy SA było uzupełnienie oferty, jaką dysponowała Spółdzielcza Grupa Bankowa. Rolnicy od dziesiątek lat są tradycyjnym klientem docelowym bankowości spółdzielczej, a ponieważ pojawiła się na rynku potrzeba stworzenia usług alternatywnych w stosunku do tradycyjnych form finansowania działalności, faktoring okazał się strzałem w dziesiątkę.

– Łączy on interesy producentów i kontrahentów, a naszym klientom poprawia płynność – mówi Arkadiusz Krzyżaniak, prezes zarządu Faktorzy SA.Branża faktoringowa w Polsce od lat rozwija się dynamicznie, a nasza spółka rok rocznie rozwija się w tempie znacząco powyżej średniej w tym biznesie. Było to możliwe dzięki determinacji naszych pracowników i dużej dozie pomysłowości, ponieważ na rynku agrobiznesu usługi faktoringu ciągle znajdują się w początkowym stadium rozwoju.

Powoli, krok po kroku, Faktorzy zdobywali zaufanie klientów, którzy dzięki usługom firmy uzyskiwali płynność oraz możliwość precyzyjnego planowania i gospodarowania swoimi środkami pieniężnymi. To dało także możliwość konstruowania strategii rozwoju. 

Warto podkreślić, że Faktorzy byli pierwszą firmą faktoringową reprezentującą bankowość spółdzielczą, która przystąpiła do Polskiego Związku Faktorów.

 

Walory dla dużych i małych

 

W swojej działalności Faktorzy skoncentrowali się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a także gospodarstw rolnych, wśród których popularność faktoringu jest na relatywnie mniejszym poziomie. Celem firmy stało się więc uświadamianie, jakie korzyści płyną z jej usług. – Tych walorów jest sporo – przypomina Andrzej Głowacki, wiceprezes zarządu spółki. Przede wszystkim nasza spółka lepiej rozumie specyfikę działalności rolniczej, co ma wpływ na pełne dopasowanie naszych produktów do rolniczego cyklu produkcyjnego. Ma to szczególne znaczenie dla naszych klientów, których sezonowa działalność charakteryzuje się zmiennym zapotrzebowaniem na gotówkę w ciągu roku. Dzięki współpracy z nami, nasi klienci mogą nie tylko efektywnie rozwiązać problem „zamrożenia gotówki” związanego z długim cyklem produkcji ale również mogą planować wydatki nawet w sytuacjach wystąpienia nieprzewidzianych czynników np. klęski urodzaju itp.. Uwzględniając te okoliczności  staramy się wyjść rolnikom naprzeciw, szyjąc im ofertę na miarę, i – co warto zaznaczyć – kierujemy ją zarówno do dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych gospodarstw. Jako nieliczni oferujemy naszym klientom możliwość finansowania zarówno sprzedaży jak i zakupów.

 

Moralność – podstawa relacji biznesowych

 

Klient operujący na rynku rolnym przeważnie reprezentuje biznes rodzinny, jest zakorzeniony w tradycji i bardzo poważnie podchodzi do zgromadzonego przez pokolenia majątku. Bazując na dobrych, wieloletnich relacjach z lokalnym bankiem spółdzielczym, nie wyobraża on sobie np. nie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Dlatego firma może mu zaproponować usługi oparte o wzajemne zaufanie, a nie tylko o zabezpieczenia majątkowe.

– Elastyczność w kwestii zabezpieczenia finansowego to niewątpliwie atut w tej grupie klientów – podkreśla prezes A. Krzyżaniak. – Ponieważ działalność rolnicza jest obarczona sporym ryzykiem związanym z czynnikami klimatyczno-pogodowymi, więc aby precyzyjnie diagnozować ich sytuację i dostosowywać indywidualne dla nich rozwiązania, trzeba klientów traktować podmiotowo, a nie przedmiotowo. Skoncentrowanie się na człowieku i jego potrzebach przynosi efekty w postaci lojalnych i bardzo zdyscyplinowanych klientów, którzy cechują się wysoką moralnością płatniczą.

Faktorzy S.A. to zatem unikatowy w swojej filozofii działania i traktowania partnerów w biznesie gracz na rynku. Trzeba podkreślić, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma może także zaoferować swoje usługi np. w branżach produkcyjnej czy handlowej, jak i w obszarze samorządności, kierując się ideą otwartości na powstające potrzeby.

 

 

Piotr Kamiński

 

Arkadiusz Krzyżaniak, prezes zarządu:

 

– Nasze elementarny produkt przeznaczony dla agrosektora – Finansowanie Produkcji Rolnej – spełnia wszystkie potrzeby płatnicze rolników. Uwzględnia fakt, że w produkcji roślinnej i zwierzęcej są wymagane nakłady finansowe, takie jak materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin czy pasza, usługi weterynaryjne itp. Nasza oferta zabezpiecza kompleksowo działalność rolniczą, w ten sposób że pozwala na finansowanie zakupów tzw. faktoring odwrotny oraz sprzedaży. Faktoranci mocno pracują na opinię rzetelnego partnera, zatem regulując swoje zobowiązania, korzystają z tego produktu, co pozwala im uzyskiwać płatności nawet z 9-miesięcznym terminem zapłaty. Mimo tego, że w działalności rolniczej występuje długi „cyklowi konwersji gotówki” nasi klienci mogą bezpiecznie kupować środki produkcji rolnej i odważniej planować swój rozwój. Stają się też bardziej wiarygodni dla swoich kontrahentów, a ci z kolei doceniają współpracę z marką, za którą stoi potężna grupa finansowa. To główne zalety naszej oferty. Zapraszamy do współpracy chętnych z całej Polski.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013