powrót

Aktualności

Ewenement na mapie przedsiębiorstw komunalnych

Budowa nowoczesnej biogazowni, konsekwentna modernizacja sieci ciepłowniczej w technologii rurociągów preizolowanych, prowadzenie edukacji ekologicznej – to wszystko zaowocowało nominacją do tytułu Symbol Działań Proekologicznych 2015 dla Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Siemiatyczach. Warto przyjrzeć się tej spółce bliżej: wyróżnia ją bowiem nie tylko dbałość o środowisko, ale również sukcesy na rynku... prefabrykatów betonowych.

Siemiatycka spółka kompleksowo prowadzi działalność komunalną: ma za zadanie uzdatnianie i dostawę wody, oczyszczanie ścieków komunalnych i przemysłowych, produkcję i dystrybucję energii cieplnej, utrzymanie w czystości ulic, placów i chodników miasta oraz zarządzanie składowiskiem odpadów stałych. Można powiedzieć, że to „stały repertuar” spółek komunalnych. Jednak w odróżnieniu od innych tego typu firm, Przedsiębiorstwo Komunalne w Siemiatyczach prowadzi również szeroko rozwiniętą działalność produkcyjno-handlową popartą wieloletnim doświadczeniem.

 

Kręgi PK Siemiatycze na drodze ekspresowej S8

Specjalizujemy się w produkcji i sprzedaży prefabrykatów betonowych i żelbetowych oraz betonu towarowego. Jest bardzo mało podmiotów komunalnych, które oprócz komunalnych usług prowadzą tego typu działalność – wyjaśnia Bogusław Zduniewicz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Siemiatyczach. – Jako jedna z nielicznych jednostek samorządowych tego typu potrafimy „przebić się” na rynku wśród prywatnych firm.

„Przebijanie się” PK Siemiatycze na rynku jest bardzo skuteczne – tylko w ostatnim czasie przedsiębiorstwo dostarczało kręgi betonowe i żelbetowe na obwodnice m.in. Lublina, Augustowa i Puław, a obecnie ma w kontrakcie studnie kanalizacji deszczowej na budowę ważnej dla regionu drogi krajowej S8. Konkurencyjność oferty komunalnej spółki z Siemiatycz zapewnia nie tylko najwyższa jakość wyrobów (podlegają ciągłym badaniom, a ich zgodność z obowiązującymi normami potwierdzona jest atestami jakości), ale również nowoczesne metody produkcji – w 2011 r. uruchomiony został zautomatyzowany węzeł betoniarski, a jeszcze w tym roku planowany jest zakup nowych linii produkcyjnych.

Wyroby PK Siemiatycze są wykorzystywane nie tylko w infrastrukturze drogowej, ale także w budownictwie mieszkaniowym. Klienci doceniają fakt, że zamówiony towar dostarczany jest własnym samowyładowczym zestawem transportowym. – Oczywiście staramy się być jak najbardziej konkurencyjni, ale jako spółka komunalna chcemy również dbać o środowisko, dlatego w tym roku zainstalowaliśmy urządzenie do recyklingu betonu – mówi B. Zduniewicz.

 

Zielona energia z Podlasia

Do niedawna powiat siemiatycki nie mógł pochwalić się wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł. Zmieniło się to w dniu 12.06.2015 r., gdy otwarto nowoczesną biogazownię wybudowaną przez Przedsiębiorstwo Komunalne. Jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja produkująca energię z niekonwencjonalnych źródeł energii. Wytwarzanie energii z biogazu nie było jednak celem samym w sobie – biogazownia to przede wszystkim inwestycja w efektywną i ekonomiczną obróbkę osadów ściekowych. Ich ilość zmniejszyła się o około 30%, zmniejszyła się również ilości zanieczyszczeń emitowanych wcześniej do atmosfery. Pozytywne skutki inwestycji bezpośrednio odczuli mieszkańcy Siemiatycz – wyeliminowane zostały uciążliwości odorowe związane z pracą oczyszczalni ścieków.
Tylko w ostatnim miesiącu udało się wyprodukować ok. 54 tys. kWh energii, która wykorzystywana jest w całości na potrzeby własne oczyszczalni – wyjaśnia prezes PK Siemiatycze. – Oczywiście projektu o wartości 12,3 mln zł brutto nie udałoby się zrealizować bez zewnętrznych środków. Dofinansowanie w wysokości 7,3 mln zł uzyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, pożyczki w kwocie około 2,3 mln zł brutto udzielił też Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Mamy teraz większe doświadczenie w realizowaniu przedsięwzięć proekologicznych i sporo planów, jak je wykorzystać – dodaje prezes. Plany obejmują m.in. wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii, budowę małej elektrowni wodnej o mocy około 20 kW czy modernizację infrastruktury wodociągowej.

Ekologiczni od najmłodszych lat

Działania proekologiczne to nie tylko inwestycje w infrastrukturę. Przedsiębiorstwo Komunalne prowadzi regularne wizyty edukacyjne w przedszkolach o tematyce ekologicznej oraz o ochronie środowiska. – Założyliśmy zespół EkoSiemki Singers śpiewający piosenki o tematyce ekologicznej, który pięknie uświetnił uroczystość otwarcia biogazowni – opowiada prezes Zduniewicz. – W najbliższym czasie szykujemy się też do organizacji konkursu piosenki ekologicznej. Edukacja ekologiczna, inwestycje w odnawialne źródła energii, proekologiczne podejście do działalności komercyjnej – to sporo osiągnięć. Dzięki nim Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Siemiatyczach ma duże szanse na dołączenie do grona laureatów Symbolu Działań Proekologicznych 2015.


Aleksander Polański

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013