powrót

Deweloperski sukces SM „Chełm”

20 z 27 domów jednorodzinnych Spółdzielni Mieszkaniowej „Chełm” w Gdańsku budowanych systemem deweloperskim sprzedało się w 24 godziny od wystawienia. Zyskują nie tylko klienci, którzy marzą o własnym cichym domu z ogródkiem, ale i członkowie spółdzielni, bo zyski ze sprzedaży to remonty i modernizacje ich mieszkań oraz ich osiedla.

Przy ul. Szpora w gdańskiej dzielnicy Chełm widać krajobraz budowlany. Władze spółdzielni postanowiły zaryzykować i wybudować 27 jednopiętrowych domów jednorodzinnych. Wiadomość rozniosła się lotem błyskawicy. I choć do wymarzonego domu będzie można wprowadzić się najpóźniej wczesnym latem 2017 r., to 3/4 domów ma już swoich właścicieli.

Sprzedaliśmy większość domów w ciągu jednej doby. Pozostało nam 7 wolnych, które niedługo zapewne też zostaną sprzedane – mówi Leszek Majewski, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Chełm” w Gdańsku. – Jeśli ktoś chce zamieszkać w jednym z bardziej urokliwych zakątków Gdańska i chce kupić własny dom z ogrodem za przystępną cenę, zapraszam do naszego biura sprzedaży w siedzibie spółdzielni. Warto, bo to ostatnie tak atrakcyjne tereny w Gdańsku. Znawcy okolicy wiedzą, że o kolejną podobną okazję będzie bardzo trudno.

 

Strzał w dziesiątkę

 

Nowe domy powstają w zabudowie szeregowej. Każdy wyposażony w przestronny garaż i dodatkowe miejsce postojowe dla drugiego pojazdu. Standardowy budynek mieszkalny będzie liczył 145 m² wraz z garażem, a powierzchnia działki, na której stanie, wahać się będzie między 250 a 300 m². Największy dom ma ponad 170 m². Co ciekawe, został sprzedany jako pierwszy.

Nie dziwi nas sukces tego projektu. Domy usytuowane są w bardzo malowniczym zakątku Gdańska. Nasi klienci po wprowadzeniu się do swojego domu będą mieli zapewniony widok na piękne tereny rekreacyjne przy zbiorniku Madalińskiego oraz pewność, że przed ich oknem nie wyrośnie wieżowiec. Dodatkowym atutem domków jest bliskość do miejsca pracy, szkoły czy uczelni. Czytelnikom Monitora Biznesu z innych regionów kraju powiem, że Chełm to jedna z najlepiej skomunikowanych dzielnic Gdańska. Dojazd do centrum miasta komunikacją publiczną zajmuje mniej niż 10 minut – podkreśla Marek Majchrzak, wiceprezes SM „Chełm” w Gdańsku.

Projekt deweloperski jest realizowany w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca w pierwszym etapie wykonuje dokumentację projektową, każdy jej element konsultując z zamawiającym i po uwzględnieniu wszystkich uwag i sugestii składa wniosek o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozwolenia prowadzi roboty budowlane, sukcesywnie „dorabiając” niezbędne projekty branżowe.

Do pomysłu władz spółdzielni z niedowierzaniem, a nawet brakiem wiary w sukces odnieśli się niektórzy spółdzielcy z innych części kraju. Uważają, że spółdzielnia nie powinna bawić się w deweloperkę. To błąd – kontrują spółdzielcy z gdańskiego Chełma, bo umiarkowana cena i bardzo dobra lokalizacja jest podstawą sukcesu.

Warto też podkreślić, że działalność w charakterze dewelopera SM Chełm poparli sami członkowie spółdzielni, którzy rozumieją, że inwestycja będzie miała wymierny efekt finansowy dla całej ich społeczności.

 

Korzyści z inwestycji

 

Skoro deweloper może zarabiać na budowie mieszkań, to spółdzielnia również. A przemyślane i dobrze przygotowane inwestycje są dodatkowym zastrzykiem sporej gotówki. Wiedzą o tym menedżerowie w SM Chełm. Sukces finansowy sprzedaży mieszkań i nowych wybudowanych domów to realny zysk. Za ubiegły rok przekroczył on 8,5 mln zł. – Nie przejadamy tych pieniędzy, lecz inwestujemy z myślą o naszych mieszkańcach. Za moment przeznaczymy 5 mln zł na wymianę grzejników w naszych zasobach mieszkaniowych. Stare, zamulone i zakamienione zamienimy na nowe, wyposażone w nowoczesne termozawory. Mówimy tu o ponad 18 tys. takich instalacji – zapowiada prezes L. Majewski.

Remonty i modernizacje to stały element działalności spółdzielni. 17,5 tys. mieszkańców zamieszkujących 155 budynków w dzielnicy Chełm mogło w ogłoszonym przez zarząd spółdzielni konkursie zdecydować, na co zostanie przeznaczona kwota 1 mln zł. Wygrała koncepcja placów zabaw. W związku z tym w pięciu jednostkach administracyjnych powstanie ich pięć, każdy zrealizowany za ok. 200 tys. zł – co oznacza w praktyce, że najmłodsi członkowie spółdzielni będą mogli bawić na jednych z najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych tego typu miejscach do spędzania wolnych chwil. Ruszył właśnie proces ogłoszenia przetargu na dostawę i montaż poszczególnych elementów placów zabaw.

To niejedyna dobra wiadomość dla mieszkańców. Na terenie spółdzielni za kwotę ok. 0,5 mln zł ma zostać zmodernizowane tzw. centrum kulturalne: powstanie nowoczesna scena wraz z zapleczem w celu organizacji ciekawych przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych. Dodatkowo na powierzchni 1 tys. m² powstanie nowy klub osiedlowy, w którym zarówno młodzież, jak i osoby starsze będą mogły realizować swoje pasje.

 

Plany: jeszcze większy rozmach

 

Nowym wyzwaniem inwestycyjnym, które planują władze SM „Chełm”, będzie budowa 11 budynków wielorodzinnych o całkowitej powierzchni ponad 25 tys. m². Łącznie może to być aż 550 mieszkań.

Inwestycja rozłożona jest na 4 lata. Spółdzielnia liczy, że na tym przedsięwzięciu zarobi ok. 30 mln zł. Jeśli to się uda, to za trzy lata będzie mogła przeznaczać około 10 mln zł każdego roku na inwestycje remontowe w istniejących zasobach mieszkaniowych. Teraz ta kwota oscyluje wokół 6 mln.

Na początku września odbędzie się walne zgromadzenie członków, na którym zapadnie decyzja o wybudowaniu nowej siedziby spółdzielni.

Ta inwestycja jest nam potrzebna. Nie chodzi o to, aby władze i administracja pracowały w tzw. szklanych domach. Jednak dotychczasowa siedziba spółdzielni jest w fatalnym stanie technicznym, wymaga wymiany wszystkich instalacji, docieplenia, wymiany stolarki drzwiowej, naprawy podłóg, schodów etc. Kosztorys niezbędnych prac remontowych opiewa na 765 tys. zł, a do tego należałoby dołożyć montaż windy (dla osób niepełnosprawnych), co daje łączny wydatek na kwotę ok. 850 tys. zł. Bardziej zatem opłaca się wybudować nową siedzibę – zapewnia prezes L. Majewski.

 

Jakub Lisiecki

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013