powrót

Wydania

Czyste kominy przyciągnęły sokoły

Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie to jeden z liderów proekologicznych działań w mieście i okolicach. Doceniły to nawet niezwykle rzadkie w Polsce ptaki – para sokołów wędrownych zagnieździła się na kominie ciepłowni.

 

Ciepłownie z wysokimi na 120 m kominami i ekologia – ktoś mógłby pomyśle

, że to wzajemnie wykluczające się światy. Nic bardziej mylnego. Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie nieustannie inwestuje w ekologiczne rozwiązania. Program kompleksowej modernizacji systemu ciepłowniczego jest prowadzony przez MEC przy współpracy z władzami miasta od 1993 r. Przykładem tych działań jest wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie: optymalizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Koszalinie, współfinansowana z funduszy Unii.

Program obejmował cały miejski system ciepłowniczy – tłumaczy Robert Mania, prezes Miejskiej Energetyki Cieplniej Sp. z o.o. w Koszalinie. – Zmodernizowano źródła ciepła, wymieniono sieci kanałowe na preizolowane, unowocześniono węzły cieplne, zamontowano automatykę i dostosowano węzły do potrzeb telemetrii. W dwóch miejskich ciepłowniach zamontowano instalacje odpylające.

Efekt: wcześniej co roku z komina wydobywano 30 ton osadu. Po zmianach to tylko 1,5 tony. Niektóre z kotłów przystosowano również do spalania miału węglowego oraz biomasy, co pozwoliło na ograniczenie emisji dwutlenku siarki oraz pyłu. Zlikwidowano również wiele małych lokalnych kotłowni opalanych węglem, ograniczając tzw. niską emisję. Równie poważne inwestycje prowadzono od 2007 r. w podkoszalińskim Sianowie, gdzie firma kupiła infrastrukturę ciepłowniczą. Remont generalny miał tak szeroki zakres, że można uzna

, że tamtejszy system ciepłowniczy wybudowano ponownie niemal od zera. Firma wykorzystuje opał o niskiej zawartości siarki, co przekłada się na niższą emisję zanieczyszczeń. Spółka posiada też system zarządzania jakością i środowiskiem ISO 9001 oraz ISO 14001, a przeprowadzane audyty zewnętrzne potwierdzają utrzymywanie wysokich standardów.

Można powiedzie

, że te wysiłki doceniła sama natura: na kominie jednej z ciepłowni zagnieździła się para wędrownych sokołów, niezwykle rzadkich w Polsce ptaków. Skrzydlaci rodzice doczekali się w tym roku licznego potomstwa – z jaj wykluły się trzy samiczki. Z okazji zyskania tak niezwykłych „lokatorów”, zaprzyjaźnieni z firmą grafficiarze ozdobili podstawę komina ogromnym malowidłem, przedstawiającym m.in. sokoła.

MEC dba także o edukację ekologiczną. Opracowuje i wydaje publikacje (pismo „Ciepły Koszalin” w nakładzie 30 tys. egzemplarzy jako dodatek do lokalnych gazet), komiks dla dzieci „Ciepły dom”, książki dla dzieci i młodzieży „Czyste powietrze” i „Książka o powietrzu”, poradnik dla klientów z zakresu ciepłownictwa. Organizuje także wycieczki edukacyjne w swoich obiektach, konkursy dla uczniów z Koszalina i regionu o tematyce ekologicznej. Jako uczestnik ogólnopolskiego Programu Promocji Ciepła Systemowego stosuje standardy jakościowe dotyczące ochrony środowiska. Potwierdzeniem tego są m.in. nagrody w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Ministerstwo Środowiska.

Ostatnie dziesięciolecie w historii MEC to czas inwestowania i dynamicznego rozwoju. Spółka realizowała wielomilionowe inwestycje przy umiejętnym wykorzystaniu zewnętrznego finansowania. Polepszył się stan techniczny infrastruktury ciepłowniczej, a do miejskiej sieci przyłączono szereg nowych budynków. Nowe, duże miejskie obiekty, jak filharmonia, hala widowiskowo-sportowa czy aquapark, korzystają z ciepła z miejskiego systemu ciepłowniczego. Decyzje o tym, z jakiego źródła będą one zasilane, nie były administracyjne. Rozstrzygały twarde reguły rynkowe i względy środowiskowe. To, że wybierano ciepło systemowe, wystawia spółce najlepsze świadectwo – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

 

Aleksander Polański

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013