powrót

Bocar: wyznaczać trendy

Od przedsiębiorstwa remontującego pojazdy specjalistyczne po potentata europejskiego, dyktującego trendy w ich produkcji – ścieżka rozwoju nominowanej do tytułu Symbol 2016 spółki Bocar potrafi zrobić wrażenie.

 

Działaliśmy od 1992 r., gdy w 2007 r. pojawiła się zmiana w ustawie o sprzęcie pożarniczym – opowiada Maciej Radaszewski, dyrektor ds. produkcji Przedsiębiorstwa Specjalistycznego Bocar Sp. z o.o. – Zarząd doskonale wykorzystał ten moment, stawiając na nowe rozwiązania. W naszym parku maszynowym pojawił się laser, maszyny cyfrowe i inne nowoczesne narzędzia. Przy obrotach na poziomie 9 mln zł rocznie była to spektakularna inwestycja. Ale ryzyko opłaciło się. Wkrótce słupki podniosły się niemal dziesięciokrotnie, za co otrzymaliśmy pierwszą na Śląsku nagrodę Forbesa. Mieliśmy nowe maszyny, nowe produkty, nowe spojrzenie na świat.

Jak opowiada M. Radaszewski, od początku powstania Przedsiębiorstwa Specjalistycznego Bocar Sp. z o.o, prezes spółki Krzysztof Krzyczmonik zawsze wcielał skutecznie w życie nowe wizje. Ich realizacja nie zawsze przekładała się na duży wzrost finansowy, natomiast spółka patrzyła na to zupełnie inaczej. W myśl odważnej idei wyznaczania nowych standardów, Bocar zaczął wprowadzać kolejne udoskonalenia w swoich pojazdach. Pierwszym poważnym krokiem stało się seryjne istalowanie klimatyzacji w każdym nowym samochodzie, mimo że zazwyczaj nie figurowała ona w specyfikacji zamówienia.

Chodziło nam o zainicjowanie nowego, zdrowego trendu, podyktowanego prostą filozofią: sami chcielibyśmy, żeby w razie nieszczęśliwego wypadku ratowała nas ekipa wyposażona w znakomity sprzęt, wypoczęta i gwarantująca szeroko pojętą skuteczność – tłumaczy
M. Radaszewski. – Był to dla nas ogromny koszt, bo klimatyzację do zamówionych pojazdów dodawaliśmy zupełnie za darmo. Ale naszym celem stało się wprowadzanie nowych standardów, które będą miały wpływ na ergonomię i ekonomię pracy
z pojazdem, a w końcu zmienią sposób myślenia i formułowania zamówień.

Inicjatywa związana z seryjnym montażem klimatyzacji w samochodach specjalistycznych okazała się sukcesem – dziś takie rozwiązanie jest już normą. Wkrótce pojawiły się kolejne pomysły, jak np. gniazda doładowania akumulatorów. Obecnie firma stara się o wprowadzenie nowego trendu – seryjnego montażu automatycznych skrzyń biegów oraz doposażania pojazdów gaśniczych w systemy piany sprężonej. Wypuściła już kilka serii dla różnych województw, aby pokaza

, jak duże jest to udogodnienie.

Zauważyliśmy, że rzecz zaczyna się sprawdzać – cieszy się M. Radaszewski. – Dzisiaj można już natknąć się na przetargi, w których wyraźnie zaznaczono, że pojazd musi być wyposażony w automat lub CAFS. To trend, który zainicjowaliśmy, a udało się nam dzięki temu, że dawaliśmy klientom więcej, niż wiedzieli, że mogą dostać.

Jedną z głównych i najważniejszych zalet Bocar-u jest indywidualne podejście do każdego zamówionego pojazdu, bez względu na wartość przetargu. W portfolio spółki znajduje sie również kilka pozycji nietypowych. Wśród nich figurują m.in.: największy samochód ratownictwa chemicznego wykonany z kompozytu, wyeksportowane do Chin działko wodne wysyłające 25 tys. litrów wody na minutę, a także własny system piany sprężonej.

Mamy wszystkie niezbędne technologie z najwyższej półki – zapewnia M. Radaszewski. – Potrafimy z nimi pracować i zależy nam, by wprowadzać je tam, gdzie jeszcze nikt z nimi nie działał. Ktokolwiek ma nietypowe zlecenie związane z pojazdem specjalistycznym, może śmiało zgłosić się do nas. Rozwiążemy każdy problem. Nie boimy się rzeczy ponadstandardowych, a te uważane za niemal niemożliwe są w naszym zasięgu.

 

Adam Bała

 

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013