powrót

Ammono szuka nadziei

Nie doszło do rozstrzygnięcia losów Ammono S.A., ale syndyk nie porzuca nadziei na pozytywne rozwiązanie

 

 

24 maja 2017 r. odbył się czwarty przetarg w przedmiocie sprzedaży przedsiębiorstwa Ammono S.A. Nie został on rozstrzygnięty, co oznacza, że nie został wyłoniony nabywca przedsiębiorstwa.

Ammono S.A., pomimo bardzo ciężkiej sytuacji, trwającej już przeszło dwa lata, wciąż nie traci nadziei na kontynuację swojej działalności. Przy wsparciu instytutów naukowych współpracujących z firmą, dużego zaangażowania pracowników przedsiębiorstwa i determinacji syndyka, bieżące działania w firmie są utrzymywane, produkty wytwarzane, a prace badawczo-rozwojowe kontynuowane, niestety w ograniczonym zakresie.

Pomimo deklarowanego zainteresowania szeregu agend państwowych, cztery dotychczasowe licytacje sądowe zakończyły się niepowodzeniem.

Syndyk nie ma możliwości dalszego samodzielnego prowadzenia przedsiębiorstwa Ammono S.A. bez wsparcia finansowego. Nadal prowadzone są rozmowy, których celem jest ratowanie firmy, jednakże ze względu na ograniczenia finansowe decyzje podjęte muszą być w najbliższych dniach.

Przypomnijmy, że firma jest właścicielem technologii pozwalającej na otrzymywanie najwyższej jakości (zarówno pod względem rozmiarów, jak i czystości) kryształów azotku galu, materiału bardzo odpornego fizykochemicznie, prowadzącego do rewolucji w optyce oraz w elektrotechnice, zastępując krzem jako półprzewodnik. Jej produkty mogą zmienić oblicze motoryzacji, obronności, medycyny, łączności i wielu innych dziedzin. Przykłady zastosowania to: systemy łączności satelitarnej czy też diody LED wysokiej mocy do oświetlania domów i miast, inteligentne reflektory aut oraz projektory telewizji laserowej możliwe do instalowania w laptopach, telefonach komórkowych, a nawet w zegarkach. Rynek tego wyjątkowego materiału jest wyceniany na 0,5 mld dolarów i rośnie w tempie geometrycznym, dzięki czemu może stworzyć w Polsce nową gałąź gospodarki. Ma też znaczenie strategiczne. Ammono S.A. ma ponadto swój udział w opracowaniu Tranzystora HEMT (High Electron Mobility Transistors). W rozwój firmy zainwestowano ponad 130 mln zł, z czego kilkadziesiąt mln zł z grantów PARP, NCBR i ESA. Niestety, historia spółki jest przykładem niewykorzystania świetnych osiągnięć naukowych na bezwzględnym komercyjnym rynku.

Nieporozumieniem i paradoksem jest brak zainteresowania utrzymania technologii wytwarzania kryształów azotku galu przy podejmowaniu kroków w celu nabycia technologii do budowy urządzeń korzystających z tego materiału – podkreślali posłowie Paweł Skutecki, Sylwester Chruszcz, Maciej Masłowski, Paweł Szramka i Wojciech Bakun w interpelacji skierowanej do premiera RP w sprawie przyszłości firmy.

Wciąż mamy nadzieję na pozytywne dla przedsiębiorstwa ale i dla naszego kraju rozwiązanie sprawy – podkreśla Wiesław Ostrowski, syndyk spółki.

 

Marek F. Klimek

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013