powrót

Aktualności

Zielonym do góry

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Pawłowicach to symbol dobrego gospodarowania. Liczne nagrody dowodzą, że jest też wzorem dla innych.

Ubiegłoroczny laureat Symbolu Polskiej Spółdzielczości Mieszkaniowej przez kilka miesięcy wzbogacił się o nowe trofea, m.in. srebrny medal Za zasługi dla Gminy Pawłowice , I miejsce w ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych 2013 w kategorii: „spółdzielnie małe bez przychodu z inwestycji” organizowanym przez „Domy Spółdzielcze”, zaś mieszkańcy Pawłowic w specjalnym głosowaniu uznali dokonania spółdzielni za największe osiągnięcia 25-lecia samorządności. Nie dziwi więc kolejna tegoroczna nominacja do drugiego już z kolei Symbolu.

Te wyróżnienia to ogromna przyjemność, dająca wiele pozytywnej energii i impulsów do dalszego działania – mówi Anna Dąbrowska, prezes SM w Pawłowicach, podkreślając, że za nagrodami stoją wszyscy pracownicy i spółdzielcy, ich pasje, profesjonalizm i doświadczenie.

Ci sami spółdzielcy, jeszcze jako lokatorzy likwidowanych zakładowych mieszkań kopalni „Pniówek”, wykazali się w 1996 r. perspektywiczną mądrością i rozsądkiem, wybierając przyłączenie do spółdzielni. Dziś nie wyobrażają sobie, że mogliby żyć inaczej. Wiele zawdzięczają swojej prezes, której dobre gospodarowanie niespełna 17-hektarowym terenem i 32 czteropiętrowymi budynkami wielorodzinnymi z 1767 lokalami zamieszkałymi przez 5860 osób widać na każdym kroku.

Osiedle jest w praktyce samowystarczalnym miasteczkiem ze wszystkimi potrzebnymi instytucjami, usługami i infrastrukturą. W budynkach spółdzielczych opomiarowane są wszystkie media, a odczytów podzielników ciepła dokonuje się drogą radiową. Mieszkańcy w każdej chwili przez internet mają dostęp do swoich danych finansowych, a e-mailami są powiadamiani o rozliczeniach. Wymieniono prawie wszystkie instalacje, odnowiono elewacje. Funkcjonuje monitoring, z którego korzysta Policja. Wyniki finansowe napawają optymizmem dzięki dochodom z lokali użytkowych i umiejętnemu lokowaniu nadwyżek. Przez pięć lat nie rosły opłaty eksploatacyjne.

Współpraca z gminą, powiatem, kopalnią, radnymi układa się bardzo dobrze – niemal każda inwestycja gminna, jak np. parkingi, chodniki, czy piękne oświetlenie i zieleńce, jest powiązana ze spółdzielnią.

Mimo oszczędnej etatowej obsady (tylko dziewięciu pracowników!) prezes A. Dąbrowska uważa za bardzo ważne, aby każda sprawa została załatwiona bez zwłoki. Sama nie ma wyznaczonych godzin przyjmowania i rozmawia z każdym, kto tego oczekuje, także po formalnych godzinach pracy. – Staram się obsługiwać ludzi tak, jak sama chciałabym być obsługiwana – podkreśla, a jej pozytywna energia, pogoda i energia emanują na zewnątrz i ułatwiają codzienne sprawy. Autorski pomysł A. Dąbrowskiej to m.in. stworzenie „traktu osiedlowego” – alei biegnącej od domu kultury do szkoły. A na stałe w osiedlowe życie wpisał się osławiony już konkurs „Zielonym do góry” na najładniejszy przyblokowy ogródek.

Danuta Klimek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013