powrót

Aktualności

Zielone dachy „Lazurowej”

Potencjalni nabywcy mieszkań rozczarowani niepewnym rynkiem deweloperskim chętnie powierzają spółdzielniom mieszkaniowym pieniądze i zadanie budowania swojego locum. Dlatego SM „Lazurowa”, wykorzystując dobre doświadczenia, zamierza budować kolejne mieszkania.

 

Kilka lat temu członkowie SM „Lazurowa” wykazywali daleko idącą ostrożność i nie akceptowali angażowania spółdzielni w nowe przedsięwzięcia inwestycyjne. Obecnemu zarządowi z prezesem Zbigniewem Gaca-Richter na czele udało się to zmienić: za pomocą dobrego przykładu ludzie uwierzyli w możliwość dynamicznego gospodarowania wspólnym majątkiem. Teraz chcą rozwoju i w tym widzą przyszłość tym bardziej, że budowy nie przeszkadzają w normalnej eksploatacji i zarządzaniu zasobami.

Zarząd konsekwentnie realizuje zatem program inwestycyjny spójnie połączony z remontami starszych zasobów. Podstawowa jego zaleta to zagospodarowywanie terenów, których utrzymanie do tej pory tylko pochłaniało koszty. Kolejne inwestycje pozwalają nie tylko się ich pozbyć, ale wygenerować dodatkowe przychody, które w całości są przeznaczane na remont starych zasobów.

Po „Lazurowym Zakątku” w zachodniej części Bemowskich Jelonek, w którym 110 mieszkań sprzedało się szybko, przyszedł czas na kolejne bloki. – Już wcześniej planowaliśmy rozpoczęcie następnej inwestycji na działce przy ul. Szeligowskiej o pow. ok. 15 tys. m2 mówi prezes Z. Gaca-Richter. – Planujemy tam budowę budynku mieszkalnego z 210 mieszkaniami i częścią usługową oraz garażu dwupoziomowego na 280 miejsc. Naszym celem jest uzyskanie pozwolenia na budowę do końca maja przyszłego roku i rozpoczęcie jej wczesną jesienią 2015 r. Podobnie jak poprzednio, dla członków spółdzielni chcemy przeznaczyć pulę 60 mieszkań w cenach zbliżonych do kosztów ich wybudowania oraz część miejsc postojowych.

[Osobna ramka]

Teren przy ul. Szeligowskiej to bardzo atrakcyjna działka. Położona na warszawskim Bemowie, na obrzeżach Warszawy, jest pełna zieleni i tchnie spokojem, a jednocześnie stanowi świetny punkt komunikacyjny. Leży w bliskości autostrady, więc ma bezpośrednie szybkie połączenie z Poznaniem, Łodzią i innymi miastami. Jest doskonale skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Warszawy, także z centrum i lotniskiem. W ciągu 5 lat planowana jest tu również budowa stacji metra, co znacznie podwyższy wartość budowanych tu lokali. To niezwykle rokująca inwestycyjnie część Bemowa, także przez pryzmat perspektywy rozbudowy dzielnicy.

 

Ponieważ wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 80 mln zł (z infrastrukturą towarzyszącą ok. 90 mln zł), a spółdzielnia nie może zaciągać kredytów na taki cel, zarząd „Lazurowej” jednocześnie z przetargiem na opracowanie dokumentacji zamierza powołać spółkę celową. Zgłosiły się trzy poważne podmioty, z którymi trwają negocjacje. Inwestycja zapowiada się tak atrakcyjnie, że podpisano już listy intencyjne na najem lokali użytkowych, które mają tam powstać, ze znaną firmą sieciową z branży spożywczej. Są też uzgodnienia zbudowania przedszkola o pow. ok. 300 m2, co znacząco zwiększy atrakcyjność mieszkań.

Spółdzielnia daje nabywcom produkt o jakości nie tylko nie ustępującej produktom deweloperskim, ale wręcz wyższej, gdyż budynek powstanie w standardzie częściowo lepszym niż poprzedni.

Ponieważ w okolicy przeważa budownictwo wysokie, będą ponownie wykonane dwie dominanty o wysokości dziewięciu kondygnacji, czyli średnio wysokie, co nie będzie podnosić kosztów bezpieczeństwa przeciwpożarowego – zauważa prezes „Lazurowej”. – W części łącznej będzie pięć kondygnacji, z tyłu, w zielonej części osiedla, jeden lub dwa budynki niskie. Wszystkie budynki staną przy uliczce bezpośrednio połączonej z ul. Połczyńską, ale zachowującej charakter lokalny, więc osiedle będzie naprawdę ciche i nasycone zielenią.

Podobnie jak w „Lazurowym Zakątku”, zgodnie z warunkami zabudowy zachowane zostaną wymogi powierzchni biologicznie czynnej: dachy budynków niskich porosną trawa i rośliny, zatem mieszkańcy wyższych kondygnacji bloków sąsiednich będą widzieli z okien zielone powierzchnie. W blokach zainstalowane zostaną windy szybkobieżne. Mieszkania zostaną wyposażone w wentylację mechaniczną, hydronawiewniki w oknach oraz inteligentny system rozliczeń ciepła, który umożliwi każdemu z lokatorów wgląd w zużycie wszystkich mediów i sterowanie nim z poziomu własnego komputera.

Druga część tego dużego przedsięwzięcia to garaże. W tej chwili, mimo wyremontowania i poszerzenia ciągów pieszo-jezdnych, spółdzielnia ciągle boryka się z parkującymi pojazdami, utrudnieniami w ruchu i zagrożeniami dla pieszych. Walne zebranie wyraziło w związku z tym zgodę na wybudowanie parkingu wielopoziomowego na ponad 200 miejsc postojowych przeznaczonych na najem dla członków spółdzielni. W całości sfinansuje go podmiot zewnętrzny, który będzie właścicielem powierzchni handlowych na dole. Umowę dzierżawy „Lazurowa” podpisze na 28 lat, później przejmie ten obiekt na własność. Zbigniew Gaca-Richter wierzy, że pozwolenie na budowę uda się uzyskać do wiosny przyszłego roku.

Na przyszłość zarząd „Lazurowej” ma dalsze pomysły i inicjatywy. Spółdzielnia posiada warunki zabudowy dla kolejnej inwestycji mieszkaniowej na 60 mieszkań. Chce prowadzić długofalową politykę inwestycyjną. Przy tym nie chce doprowadzić do kumulacji czy też przesytu na rynku, który na Bemowie jest dość chłonny, ale jednak ograniczony. – Naszą ideą jest sprzedawać mieszkania w wysokim standardzie za przystępną cenę – deklaruje Z. Gaca-Richter. – Chcielibyśmy utrzymać ją na poziomie 5,5 tys zł za m2 dla członków spółdzielni, a 6,5 tys. zł dla osób z zewnątrz. Mam nadzieję, że taka kalkulacja zapewnia odpowiednią rentowność, a zarazem szybko zapełni listę nabywców.

 

Danuta Klimek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013