powrót

Aktualności

Z rozmachem, bez długów

O gospodarczych sukcesach powiatu przasnyskiego ze starostą Zenonem Szczepankowskim rozmawia Maciej Pawłowski

 

Czym w mijającej kadencji powiat przasnyski chlubi się najbardziej?

Rozmachem inwestycji, ale też gospodarką finansową. Nie mamy zadłużenia, zaś w wykorzystaniu środków unijnych per capita jesteśmy od 2004 r. absolutnym liderem wśród polskich powiatów. Nasz największy atut to uruchomiona dwa lata temu Przasnyska Strefa Gospodarcza, skupiająca już 25 firm. Na 306 ha Strefy mieści się także znakomicie skomunikowana i uzbrojona w kompletną infrastrukturę techniczną Specjalna Strefa Ekonomiczna. Można tu rozwijać produkcję, usługi, handel, infrastrukturę biurową i mieszkalną. W większości za pieniądze unijne wykonaliśmy drogi wewnętrzne i dojazdowe, ścieżki rowerowe, kanalizację sanitarną i deszczową, sieć SN i transformatory, wodociąg, telekomunikację.

 

Zatem środki unijne nie zostały zmarnowane.

Przy ich pomocy wybudowaliśmy także nowoczesny szpital, zmodernizowano ponad 400 km dróg, kompleksowo wyremontowano szkoły, powstały hale sportowe, basen, gruntownej modernizacji poddano domy pomocy społecznej, obiekty straży pożarnej i policji.

 

W Europie liczy się dbałość o środowisko. Co na tym polu zasługuje w powiecie na uwagę? Poza bieżącymi działaniami, proekologicznymi inwestycjami w obiektach użyteczności publicznej przygotowujemy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczący budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW.

 

 

A co z oświatą, opieką medyczną i socjalną?

Szkoły powiatowe zyskały doskonałą bazę edukacyjną i sportową. Powstały pełnowymiarowe hale sportowe, centrum sportowo-dydaktyczne i centrum kształcenia praktycznego, nawiązano partnerskie umowy z wieloma wyższymi uczelniami i przedsiębiorcami. Nowoczesny szpital nie ma długów, prawdziwie europejskie warunki stworzono personelowi i podopiecznym domów pomocy społecznej. Tu bardzo przydały się „miękkie” projekty unijne.

 

Jakie będą samorządowe priorytety w kolejnej kadencji?

Oczywiście będziemy rozwijać Strefę Gospodarczą. Przystępujemy do gazyfikacji i reelektryfikacji powiatu, myślimy o inwestowaniu w odnawialne źródła energii. Wspólnie z uczelniami wyższymi przygotowujemy się do projektu budowy poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w PSG. Stawiamy również na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.■

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013