powrót

Aktualności

WWWielki sukces nauki

Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk z Warszawy stworzył nowatorską wyszukiwarkę internetową. To ukłon w kierunku polskich internautów szukających w sieci dokumentów w naszym języku.

 

Wstrzymany oddech, emocje sięgające zenitu i ogromny stres, że coś nie pójdzie tak, jak pierwotnie zakładano – a wszystko z powodu innowacyjnej wyszukiwarki Nekst (Natively Enhanced Knowledge Sharing Technologies), która właśnie rozpoczęła podbijanie serc polskich użytkowników Internetu pod adresem www.nekst.pl.

Gdy prawie 5 lat temu naukowcy z IPI PAN rozpoczynali pracę nad nowatorskim projektem „Adaptacyjny system wspomagający rozwiązywanie problemów w oparciu o analizę treści dostępnych źródeł elektronicznych”, zaprzyjaźnieni koledzy z innych ośrodków naukowych nie wierzyli, że NEKST ma szansę pojawić się w wirtualnym świecie. – Dziś wiemy, że często to, co jest niemożliwe, staje się faktem. Oddajemy w ręce internautów darmową wyszukiwarkę, która będzie łączyła mechanizmy: „zwykłego” wyszukiwania dokumentów, automatycznej odpowiedzi na proste pytania zadane w języku polskim, wyszukiwania faktów oraz będzie miała wiele innych możliwości, np. wspomagania procesu wykrywania plagiatów – mówi w rozmowie z nami prof. dr hab. inż Jacek Koronacki, dyrektor Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Twórcy wyszukiwarki nie ukrywają, że póki co mamy do czynienia z demonstratorem ciekawej technologii, która systematycznie udoskonalana może stać się prawie tak popularna jak wyszukiwarka-gigant rodem zza oceanu.

Polskie zbiory internetowe liczą ok. 1 miliarda dokumentów. Już dziś NEKST pomoże w szybki, łatwy i przejrzysty sposób dotrzeć użytkownikom polskiej sieci do połowy z nich. Każdy z nas korzystając, z jej pomocy, bierze czynny udział w procesie jej udoskonalania. Niewykluczone, że w przyszłości internauci swoje opinie, wnioski i zastrzeżenia na temat działania polskojęzycznej wyszukiwarki będą mogli przesłać na specjalną skrzynkę mailową. Dzięki temu mówić będzie można o ogólnospołecznym zrywie miłośników internetu, którzy wspólnie z programistami, systemowcami i inżynierami będą rozwijać polski produkt internetowy, który może podbić świat.

Wyszukiwarka NEKST po raz kolejny zdobyła tytuł EuroSymbolu Innowacji. I nie bez przyczyny. Dla wyszukiwarek język polski nie jest prosty. Z tym gigantycznym problemem zmierzyli się naukowcy z Warszawy, korzystając z pomocy kolegów z Politechniki Wrocławskiej. – Polski jest językiem o swobodnym szyku i bogatej fleksji. Nasze osiągnięcie działa według całkiem innych algorytmów niż największe wyszukiwarki międzynarodowe. Te wyszukiwarki nie mają mechanizmów, które naśladowałyby rozumienie języka. Mamy pierwszą w Europie tak dużą wyszukiwarką semantyczną, dedykowaną narodowej mowie – tłumaczy prof. J. Koronacki.

NEKST systematyzuje zasoby internetowe, to znaczy automatycznie dzieli je na grupy tematyczne. Dzięki temu możliwa jest dywersyfikacja wyników wyszukiwania, co w praktyce oznacza, że np. dla pytania o zamki użytkownik otrzyma wyniki o różnym znaczeniu tego słowa (zamki jako budowle, zamki w drzwiach, czy też zamki dmuchane, czyli zabawki). Natomiast uwzględnianie kontekstu pozwala wskazać dokumenty zrozumiałe tylko w kontekście innych dokumentów. Zadając np. pytanie o pojemności baterii telefonów komórkowych otrzymamy w odpowiedzi odnośniki do stron konkretnych aparatów telefonicznych nawet wtedy, gdy na tych stronach nie wspomina się, iż dany napis oznacza nazwę telefonu, ale fakt ten podają strony skojarzone, które nie informują o bateriach.

Zakończony projekt wspomaga i przyśpiesza wprowadzanie technologii i systemów informatycznych, które będzie można również zaimplementować w celach komercyjnych. W niedalekiej przyszłości może stać się kamieniem milowym do rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

To ogromny sukces, za który naszym uczonym należą się wielkie brawa, bo choć NEKST nie konkuruje z gigantem z USA, jest dowodem na to, że dysponując ogromnym talentem i wiedzą polskich naukowców, mimo ograniczonych środków finansowych, możemy odnosić spektakularne sukcesy.

 

Dariusz Brombosz

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013