powrót

Aktualności

Woskowy potentat

Polwax S.A. od lat jest jednym z liderów branży parafinowej. A teraz prowadzi prace nad nowatorskim produktem, który znajdzie zastosowanie przy odlewaniu łopatek wirnika nowatorskiego silnika lotniczego.

Krajowy przemysł parafinowy szybko się rozwija. To dobra wiadomość dla spółki Polwax, która w tej branży konsekwentnie realizuje wizję nowoczesnej, europejskiej firmy, stawiającej na innowacje, dynamiczny rozwój i zdobywanie zaufania partnerów w biznesie.

Swoje cele realizujemy poprzez intensywną działalność badawczo-rozwojową, opracowywanie i wdrażanie nowych wyrobów, śledzenie trendów oraz stały monitoring rynku. Sporo inwestujemy też w posiadane zaplecze techniczne – mówi Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax S.A.

Inwestycje mają wymierne przełożenie. Jednym z obszarów zainteresowań spółki jest bowiem odlewnictwo precyzyjne. W 2011 r. Polwax wprowadził do sprzedaży wyrób o nazwie FORMOWAX, czyli miękką masę modelową stosowaną do produkcji odlewów (zwykłej jakości). Ale firma idzie dalej: bierze udział w projekcie pt.: „Zaawansowane technologie odlewnicze” realizowanym w ramach programu INNOLOT. Celem projektu jest optymalizacja procesu odlewania w celu wytworzenia elementów silnika odrzutowego GP7000. Polwax odpowiada za opracowanie i wytworzenie wysokojakościowych „twardych” wosków odlewniczych o możliwie najwyższych parametrach. Wszystko wskazuje, że projekt zakończy się sukcesem.

Nie tylko odlewy

Jedną z branż, w której Polwax jest obecny od kliku lat, jest przemysł nawozowy. Na początku 2014 r. oferta firmy obejmująca antyzbrylacze SALWAX do nawozów typu saletra i saletrzaki i AGROWAX (NPK) została poszerzona o nowy preparat GRANWAX do siarczanu amonu. Są one stosowane do zabezpieczania nawozów przed zbrylaniem i pyleniem w trakcie magazynowania i transportu. Ale to wciąż nie wszystko.

Cieszymy się ze stałego wzrostu zapotrzebowania ze strony branży ogrodniczej na woski przeznaczone do zabezpieczania sadzonek przed utratą wilgoci w trakcie transportu – zauważa Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu Polwax S.A. – Produktami dedykowanymi dla tego rodzaju zastosowań są wosk zielony, wosk zielony specjalny oraz cerezyna wysokotopliwa.

Firma poszerza ofertę również o wyroby dla przemysłu opakowaniowego i papierniczego. Szczególne miejsce zajmują tu kleje termotopliwe, takie jak np. ALPACKWAX, stosowane jako laminaty w produkcji opakowań. Ogólnie produkty na bazie parafin i wosków używane są jako środki zabezpieczające przed wilgocią opakowania mające kontakt z żywnością, a zarazem przedłużające jej trwałość. O ich jakość w wykonaniu Polwaxu obawiać się nie trzeba.

Dariusz Brombosz

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013