powrót

Aktualności

Skuteczna walka z chorobami

Tytuł Symbolu Nowoczesnych Usług Medycznych 2014 oraz akredytacja Ministra Zdrowia (221 standardów do spełnienia!) potwierdzają jedno: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy należy do grona najnowocześniejszych w kraju.

 

 

Od tego roku Dolnoślązacy zmagający się z rakiem mogą korzystać z najnowocześniejszej opieki medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Lekarze z tego szpitala już wcześniej leczyli chorych na nowotwory na oddziałach chirurgii onkologicznej, hematologii, chemioterapii, opieki paliatywnej czy neurochirurgii. W ostatnich miesiącach ten zakres opieki został uzupełniony o radioterapię, otwartą we współpracy ze specjalistami z Dolnośląskiego Centrum Onkologii. – Możemy teraz kompleksowo leczyć chorych na nowotwory – tłumaczy Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.Wcześniej część pacjentów kierowanych na radioterapię rezygnowała z leczenia z powodu zbyt dużej odległości do ośrodków we Wrocławiu i Wałbrzychu. Teraz radioterapia dostępna jest również w Legnicy i to w najnowocześniejszej technologii, w której wiązka promieni kierowana jest punktowo na chore miejsca, ograniczając szkodliwe oddziaływanie naświetleń na zdrowe tkanki.

W legnickim WSS wykonuje się również rekonstrukcje piersi, co ma szczególne znaczenie dla psychicznej rekonwalescencji pacjentek poddanych zabiegowi mastektomii. To jednak nie wszystko – dyrekcja szpitala już teraz planuje rozszerzenie zakresu wykonywanych procedur o nowoczesne operacje guza mózgu. Potwierdzi to obecność Legnicy na mapie najlepszych ośrodków onkologicznych w Polsce.

 

Nowocześniej i bezpieczniej

 

Legnicka lecznica rozwija wiele innych oddziałów – jako jedna z niewielu w kraju może pochwalić się aparaturą do endowaskularnego leczenia tętniaków. Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda: przez tętnicę udową wprowadza się do mózgu spirale zabezpieczające tętniaka przed pęknięciem. W innych placówkach, aby usunąć tętniaka, konieczne jest chirurgiczne otwarcie głowy pacjenta. Powrót do zdrowia jest dłuższy, trzeba uzupełnić ubytek kości. Innowacje zostały wprowadzone również na innych oddziałach – na chirurgii dziecięcej wykonuje się obecnie zabiegi laparoskopowe, które są dużo łagodniejsze, wykonuje się je szybciej, rana po zabiegu jest mniejsza, a rekonwalescencja szybsza.

Szpital inwestuje nie tylko w sprzęt medyczny, ale stara się również konsekwentnie podnosić standard infrastruktury, dbając o komfort pacjentów. Z wykorzystaniem funduszy norweskich przeprowadzono remont oddziału ginekologiczno-położniczego, tworząc dwuosobowe sale z pełnym węzłem sanitarnym. Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW wymieniono okna oraz docieplono budynek szpitala, usuwając groźny dla zdrowia azbest, a z funduszy europejskich sfinansowano budowę instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w systemie kogeneracji. Te zmiany przełożą się na oszczędności, które pomogą podnieść jakość usług.

 

 

Jakub Lisiecki

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013