powrót

Aktualności

Rozwój dzięki spółdzielni

SML-W w Trzciance buduje nowocześnie, eksploatuje tanio i ekologicznie, uruchamia w mieście kino. Tak gospodaruje Symbol Spółdzielczości Mieszkaniowej 2016

 

Od wielu lat w mieście spółdzielnia mieszkaniowa bardzo dba o ekologię. Wszystkie zasoby, w których żyje ok. 40% mieszkańców, ogrzewane są ciepłem z kotłowni rejonowej na biomasę, której spółdzielnia jest większościowym udziałowcem oraz z czterech własnych kotłowni ekologicznych opalanych wierzbą energetyczną pochodzącą z własnej plantacji. Warto podkreślić, że średnia cena ciepła z nich uzyskiwanego jest o 1 zł/m² miesięcznie niższa niż z kotłowni gazowych.W rezultacie Trzcianka stała się niemal wolna od węgla i tzw. niskiej emisji. Nic zatem dziwnego, że mieszkaniami w położonym w środku kompleksów leśnych mieście interesują się potencjalni nabywcy spoza regionu, m.in. ze Śląska.

Zarząd postanowił więc inwestować: w tym roku rozpoczęto budowę zalążka nowego osiedla w okolicy ulic Fabrycznej i Matejki – zacisznej części miasta na terenie po fabryce mebli, pół kilometra od ścisłego centrum. Powstaje pierwszy budynek z 24 mieszkaniami w w systemie deweloperskim, z możliwością przeznaczenia kilku na wynajem o powierzchniach użytkowych od 33 m² do 86 m². Wszystkim będą przynależne piwnice o powierzchni ok. 7 m², a także balkony, loggie zabudowane systemem ścian przesuwnych, zaś lokale na parterze dodatkowo mogą posiadać dostęp do indywidualnych tarasów i ogródków przydomowych. Każdy będzie się rozliczał bezpośrednio z dostawcą ciepła, według wskazań licznika.

Realizacja inwestycji przebiega pomyślnie, nawet z niewielkim wyprzedzeniem. Zainteresowanie potencjalnych właścicieli jest spore, ponad połowa lokali już została sprzedana. Cena oscyluje wokół 3,5 tys. zł/m2 brutto. Odbiór od wykonawcy przewidziano na wrzesień, a zasiedlenia do końca 2017 r. Docelowo na tym osiedlu ma powstać ok. 70 mieszkań w małych domach mieszkalnych i 16 domów w zabudowie szeregowej.

A wcześniej, na początku przyszłego roku, w Trzciance dzięki spółdzielni powstanie kino mogące pomieścić 147 widzów. W sali możliwe także będą inne widowiska artystyczne. – Doszliśmy do wniosku, że salę, którą posiadamy, a która dotychczas wykorzystywana była tylko okazjonalnie, trzeba zmodernizować i lepiej wykorzystać – mówi Tadeusz Mańczak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Trzciance. – Tak powstała idea kina, którego od dwóch dekad w mieście nie ma. Uznaliśmy, że dobrze byłoby wznowić tę działalność. W tym celu musieliśmy oczywiście obiekt dostosować do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, o wiele bardziej rygorystycznych niż dawniej, oraz wykonać amfiteatralne audytorium. Udało się i mam nadzieję, że działalność kino zainauguruje wraz z nowym rokiem. Cieszy fakt, że oddźwięk tej inicjatywy jest pozytywny, a zainteresowanie mieszkańców duże.

Na znakomite gospodarowanie SML-W w Trzciance składają się również codzienne uwarunkowania: zasoby w dobrym stanie, mieszkańcy zadowoleni, czynsze niskie, zaległości na bardzo niskim poziomie, poniżej 5%, własny internet i telefonia, lokalna telewizja i monitoring. Modelowo układa się współpraca zarządu z radą nadzorczą i władzami miejskimi. Spółdzielnia prowadzi też działalność kulturalną, opiekuńczą, rokrocznie organizuje dzieciom i młodzieży wakacyjny czas.

 

Marek F. Klimek

 

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013