powrót

Aktualności

Oferta wysokich lotów

Dynamicznie rozwijająca się spółka Polwax z Jasła została nagrodzona tytułem EuroSymbolu Innowacji 2014. Firma wraz z naukowcami pracuje m.in. nad nowym silnikiem lotniczym.

 

Nowoczesność, inwestycje w kapitał ludzki, zielone technologie i ochrona środowiska naturalnego to główne atuty jasielskiej spółki Polwax. Mimo kryzysu gospodarczego firma radzi sobie świetnie. W pierwszych trzech kwartałach tego roku odnotowała przychody rzędu 175, 8 mln zł, co oznacza wynik wyższy o 14% niż rok wcześniej. Natomiast zysk netto wzrósł o 41% – do 16,2 mln zł.

To wszystko efekt ciężkiej, solidnej pracy, zastosowania nowoczesnych procesów technologicznych oraz procesu stałej dbałości o jakość wyrobów. W tym kierunku będziemy podążali, podtrzymując zaufanie naszych partnerów m.in z segmentu chemicznego, drzewnego, branży nawozowej, sadowniczej, przemysłu gumowego i wielu innych – przekonuje Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax S.A.

Spółka dobrze sobie radzi we współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi. W ubiegłym roku w ramach Programu INNOLOT rozpoczęła prace nad projektem „Zaawansowane technologie odlewnicze” (projekt INNOCAST). – W ciagu 3 lat nasi pracownicy z pionu rozwoju z pomocą osób z działu handlowego i produkcyjnego opracują i wdrożą wysokojakościowe, „twarde” woski odlewnicze przeznaczone do wytwarzania najwyższej jakości odlewów. Zadanie jest trudne, ale lubimy wyzwania, a nasze zaplecze techniczne, wiedza i doświadczenie umożliwiają ich realizację zapewnia Izabela Robak, dyrektor pionu rozwoju Polwax S.A.

Spółka stawia sobie wysoką poprzeczkę w planach rozwoju. Cele i zadania realizuje m.in. poprzez nakłady finansowe w nowe inwestycje. Pod koniec tego roku zainwestowała w nową plastykarkę Sandvika o wydajności 500 kg/h do konfekcjonowania produktów parafinowych o wysokiej lepkości w postaci pastylki, a wszystko to w celu rozszerzenia dostępnych możliwości konfekcjonowania wybranych produktów zgodnie z wymaganiami klientów. – Zainwestowaliśmy 12 mln zł w nowoczesną komorę Sulzera – mówi Jacek Stelmach, wiceprezes Polwax S.A. Dzięki temu siedmiokrotnie skrócono czas produkcji, znacznie poprawiono warunki pracy, uzyskano wyższe wydajności parafiny, a także ograniczono wpływ na środowisko naturalne, poprzez zamknięcie obiegu wody, a co za tym idzie znaczne ograniczenie zrzutu ścieków.

Dzięki takim inwestycjom spółka odnotowuje coraz to lepsze wyniki finansowe, utrzymując zarazem wysokie standardy zatrudnienia w swoich trzech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. – Po wyjściu z Grupy Lotos od 2012 r. stawiamy na silną pozycję firmy na rynku chemicznym, aby być jak najlepszym partnerem biznesowym dla przemysłu. Od samego początku idziemy w kierunku nowoczesności, zaawansowania technologicznego, tak aby być liderem branży innowacyjnych specyfików parafinowych – podkreśla D. Tomczyk.

Polwax spogląda w kierunku nowych funduszy europejskich, które są do zdobycia w latach 2014–2020. Władze spółki nie wykluczają udziału w takich programach jak: Biostrateg, Horyzont 2020 czy też Innochem. Tymczasem 6 października 2014 r. Polwax z sukcesem zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dariusz Brombosz

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013