powrót

Aktualności

Mszczonów lubi inwestorów

Mszczonów dąży do miana jednej z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. Wszystko dzięki przyjaznemu podejściu do inwestorów

 

Niewątpliwym atutem gminy, zamieszkiwanej przez nieco ponad 11 tys. mieszkańców, jest jej położenie. Bliskość dwóch największych polskich miast – Warszawy i Łodzi – sprawia, że krzyżują się tutaj najważniejsze trasy krajowe i międzynarodowe. Z Mszczonowa w 30 minut można się dostać na lotnisko w warszawskim Okęciu, a w obrębie godziny drogi mieszka blisko 8 mln osób. To liczby nie do przecenienia. Dzięki tym okolicznościom gmina od kilku lat stanowi mocny punkt dla branż logistycznej i przemysłowej. W ponad 300-hektarowej dzielnicy przemysłowej swoje zakłady zlokalizowało kilkanaście wielobranżowych koncernów, dających zatrudnienie kilku tysiącom osób.

Wkrótce Mszczonów stanie się także perłą rozrywkowo-sportową. Rusza właśnie budowa największego krytego parku wodnego w Europie. Park of Poland, którego pierwsza część budowy – Suntago Wodny Świat – ma kosztować 150 mln euro, będzie kompleksem składającym się z basenów, saun, zjeżdżalni a w przyszłości również hoteli, restauracji i sklepów. Tak potężna inwestycja, której właścicielem jest Global City Holding, nie byłaby możliwa bez pomocy i otwartości władz gminy. To właśnie proinwestycyjne podejście władz do inwestorów daje szanse na tak spektakularne budowle na terenie Mszczonowa.

Krąży opinia, że w naszej gminie „lubi się” inwestorów. I to jest prawda. Udało mi się zbudować zespół, który ma bardzo otwarte podejście do wszystkich inwestycji, nawet tych najmniejszych. Zawsze staramy się pomóc, wyjść naprzeciw oczekiwaniom, nierzadko ułatwiamy przebrnięcie przez biurokratyczne zawiłości, które skutecznie potrafią odstraszyć najbardziej cierpliwego inwestora, zwłaszcza zagranicznego – mówi Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa.

Takie działanie przynoszą efekty. Nieustanny, zrównoważony rozwój prowadzi do ciągłego rozkwitu przedsiębiorstw, turystyki i rekreacji. Zgodnie z tą polityką w 2008 r. został wybudowany flagowy obiekt: kompleks basenów termalnych o nazwie „Termy Mszczonów”. Priorytetem dla władz jest również tworzenie jak największej ilość miejsc pracy, tak, aby mieszkańcy mieli możliwość wyboru i szanse na nieustanny rozwój. I to się udaje: bezrobocie w gminie jest na poziomie jednego z najniższych w kraju.

Piastujący urząd od 29 lat Józef Kurek przepisu na sukces gminy upatruje zarówno w odpowiednim doborze pracowników, jak i we wspólnocie mieszkańców i władz.

Wspólna wizja jest priorytetem w działaniu samorządu podkreśla burmistrz Mszczonowa. – Mieszkańcy każdej gminy potrzebują i lubią stabilizację. Jeśli działania samorządu są przewidywalne, rozsądne, jasne i czytelne, to ludzie są zadowoleni.

 

Anna Knapek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013