powrót

Aktualności

Mistrzostwa dla Koltech-u

Sukcesowi raciborskiego Koltech-u sprzyjają wielkie wydarzenia sportowe. Firma zbudowała nową siedzibę i intensyfikuje obecność na rynkach zagranicznych.

Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Koltech to Symbol Techniki Kolejowej 2012. Powstała w 1991 r. firma produkuje obrabiarki specjalne oraz urządzenia do utrzymania i renowacji pojazdów szynowych dla klientów w Polsce i na świecie. Znana jest też jako autoryzowany reseller Dassault Systems oraz partner IBM.

Jest to dosyć trudny i skomplikowany biznes; nisza produkcyjna, która wymaga nie tylko wysokiej specjalizacji, ale i cierpliwości, umiejętności, a także odrobiny szczęścia – mówi Albert Polak, prezes zarządu Koltech Sp. z o.o. – Ten rynek bywa chimeryczny, przestawia swoje oczekiwania, ciągle coś się na nim dzieje. Obecnie odczuwamy stosunkowo dobry okres prosperity, duże inwestycje wywołują zwiększone zainteresowanie naszymi wyrobami. Sprzyjają nam wielkie imprezy sportowe, jak np. niedawne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozgrywane w Polsce, Mistrzostwa Świata w futbolu i nieodległe Igrzyska Olimpijskie w Brazylii, czy to, co się dzieje w Rosji z okazji przyszłego mundialu, które generują inwestycje w branży kolejowej i tramwajowej. Nie ukrywam, że dzięki temu właśnie dostaliśmy się na rynek brazylijski, gdzie sprzedaliśmy ostatnio m.in. obrabiarkę dla metra w Sao Paulo.

Oprócz Brazylii firma sprzedaje swoje wyroby w Bułgarii, Indiach, Korei Południowej, Litwie, Niemczech, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Włoszech, RPA, a także na Tajwanie i w Chinach. W Polsce klientami są m.in. warszawskie metro, PESA Bydgoszcz, POL-MIEDŹ-TRANS w Lubinie, MPK w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, ZNTK w Opolu i Oławie, ZCh Police, Adtranz Pafawag we Wrocławiu, Euros Rotor System w Ustroniu. Ostatnio Koltech dostarcza sprzęt dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Coraz lepiej zaczynamy się czuć na rynkach azjatyckich, z których największy jest oczywiście chiński, będący czołowym odbiorcą naszych maszyn – zaznacza prezes A. Polak. –Na jego potrzeby powołaliśmy spółkę joint-venture, działającą bardzo dynamicznie i wspólnie z chińskim partnerem bardzo dobrze sobie radzi. Mamy duże jak na nasze warunki, bo trzyletnie doświadczenie we współpracy i prowadzeniu interesów na tym rynku bez negatywnych aspektów.

Koltech zatrudnia ok. 50 pracowników. Prezes zapowiada kilka przyjęć, aby osiągnąć docelową optymalną liczbę ok. 60. Roczna dynamika wzrostu przychodów oscyluje wokół ok. 30%. Obecny rok jest pełny, a nawet przepełniony zamówieniami, przyszły również zapowiada się optymistycznie. Obsługa zleceń nie byłaby możliwa bez przełomowego skoku, jakim było wybudowanie nowej siedziby: hali, zaplecza, pomieszczeń socjalnych i biur. Wartość inwestycji wyniosła ok. 5,5 mln zł. Dzięki niej pracownicy mają o wiele więcej przestrzeni, a nowa technologia montażu usprawniła i przyspieszyła budowę kilku maszyn jednocześnie. Pod koniec lipca br. dokonano w niej odbioru technicznego pierwszej obrabiarki dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W poprzedniej siedzibie pozostanie Zakład Systemów Inżynierskich zajmujący się dystrybucją oraz kompleksowymi wdrożeniami systemów PLM (Product Lifecycle Management).

Marek F. Klimek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013