powrót

Aktualności

Kraków pod dobrymi... kołami

Od 1 sierpnia br. mieszkańcy oraz turyści w Krakowie podróżują ok. 70 nowoczesnymi autobusami miejskimi spółki Mobilis z silnikiem typu Euro 6. Pojazdy te zapewniają komfortową, bezpieczną jazdę po mieście. Są wykonane ze stali odpornej na korozję i co istotne, niskopodłogowe, a więc przyjazne niepełnosprawnym oraz osobom starszym. Większą część taboru stanowią przegubowce Mercedesy Conecto G, wyposażone w pełną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. Autobusy posiadają dynamiczny system informacji pasażerskiej, wraz z komunikatami głosowej zapowiedzi. Bezpieczeństwo podnosi monitoring wnętrz.

Bezpieczne i dobrze wyposażone pojazdy to jedno, ale krakowskiemu projektowi przyświecał jeszcze jeden ważny cel: wprowadzenie na rynek usług miejskich autobusów, które w znacznej mierze przyczynią się do poprawy środowiska naturalnego. Ten plan właśnie się spełnia. Silniki Euro 6 należą do absolutnie najświeższej i najbardziej wyśrubowanej elity w zakresie ekologii. Od samego początku istnienia staramy się podążać w duchu nowoczesności, z poszanowaniem prawa oraz ochrony środowiska. Dla nas to znak odpowiedzialności społecznej, którą realizujemy z powodzeniem od ćwierć wieku – mówi Eugeniusz Szymonik.

Warto podkreślić, że poruszając się po mieście autobusy te stanowią swoiste filtry oczyszczające atmosferę w aglomeracji krakowskiej. Powietrze wielkomiejskie, w wyniku pracy starych silników na benzynę lub ropę, jest nasycone szkodliwymi związkami, takimi jak tlenki i podtlenki azotu, tlenek węgla, lotne węglowodory czy tlenki siarki. Do tego należy doliczyć trujące związki wydobywające się z przemysłowych kominów, nie wspominając o smogu z pieców grzewczych. Dzięki pracy silnika Euro 6 związki szkodliwe są zasysane z atmosfery, a przechodząc przez katalizator i inne urządzenia, ulegają ekologicznemu rozkładowi i przeróbce. Układ wydechowy wydziela w efekcie tak obojętne dla środowiska substancje jak azot, woda i dwutlenek węgla. Nie tylko więc nie zanieczyszcza środowiska, ale przyczynia się do likwidacji niebezpiecznego smogu, który w Krakowie stanowi spory problem.

Współpracę z firmą Mobilis oceniamy bardzo dobrze i liczymy, że w kolejnych latach będzie tak samo. Mamy nadzieję, że na ofercie zaproponowanej przez naszego partnera skorzystają przede wszystkim mieszkańcy – powiedział po podpisaniu kontraktu Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa.

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013