powrót

Aktualności

Koltech w nowej siedzibie

Jako laureat Symbolu Trwałości i Jakości raciborski Koltech wchodzi w nowy, 2015 rok z niemal pełnym portfelem zamówień i nowowybudowaną siedzibą, w której będzie można komfortowo je realizować.

 

 

Będąc od kilku lat liderem na rynku lekkich obrabiarek tramwajowych zestawów kołowych dynamicznie wchodzimy w rynek kolejowy w Polsce i rynek metra za granicą – cieszy się Robert Albert Polak, prezes Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego Koltech sp. z o. o. – Stawiają one dostawcom bardzo wysokie wymagania techniczne i handlowe, ale skutecznie konkurujemy i wygrywamy przetargi, zostawiając w polu konkurencję krajową i zagraniczną.

Ostatnio rynek maszyn specjalnych i urządzeń technologicznych do obsługi pojazdów szynowych rozwija się. Portfel zamówień Koltech-u na 2015 r. jest niemal zamknięty. Znajdują się w nim m.in. kontrakty z przedsiębiorstwami tramwajowymi w Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie. Finalizowany jest kontrakt w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Za granicą dynamicznie rozwija się współpraca z rynkiem brazylijskim, gdzie wielkie imprezy sportowe przyniosły ożywienie transportu szynowego. W metrze w São Paulo maszyna Koltech-u świetnie się sprawuje i ma bardzo dobre referencje, a to pomaga w budowaniu marki.

Wielkim sukcesem ostatnich lat jest dla Koltech-u wejście na rynek chiński i zadomowienie się na nim. W tym celu w 2010 r. powołano polsko-chińską spółkę Joint-Venture Qinghai Huading Koltech Machine Tools Co. Ltd., która świetnie sobie radzi. – Zdobywanie tego rynku to może przesada, bo trudno zmierzyć jego ogrom – opowiada prezes R. Polak. – Weszliśmy na niego dwutorowo, zaczynając od sprzedaży 20 wysoce specjalistycznych obrabiarek do obróbki łopat turbin wiatrowych Po nasyceniu przyszedł czas na maszyny dla taboru szynowego, głównie metra, ale nie tylko. Sprzedaliśmy już trzy, a czwartą będziemy montować w lutym. Mam też sygnały o dalszym zainteresowaniu. Jest to rynek bardzo chłonny, co prawda chimeryczny, ale nasi handlowcy świetnie poruszają się po nim bez jakichkolwiek zahamowań. Druga strona nabrała do nas zaufania, a to w tamtej kulturze więcej niż połowa sukcesu.

Solidną markę Koltech-u utrwala wypracowany w minionych latach model obsługi serwisowej oparty na bogatej sieci przedstawicieli rozsianych po świecie. Firma rozbudowuje serwis zdalny, zwłaszcza w zakresie sterowania, za pośrednictwem internetu albo przez sieć ethernetową. Mocna grupa pracowników prowadzi także działalność prewencyjną, czyli odwiedzanie klientów i pilnowanie prawidłowych warunków eksploatacji i użytkowania.

Wyzwaniem dla Koltech-u pozostaje specyfika polskiego rynku determinowana przez wielką różnorodność taborową. Poszczególne zajezdnie wymagają regeneracji nawet kilku rodzajów podwozi, a to wymaga odpowiedniego oprzyrządowania, oprogramowania i przystosowania obrabiarki. To mocno podraża serwis i dostęp do części zamiennych, ale – z drugiej strony – zapewnia zapotrzebowanie na trwałe i niezawodne produkty sprawdzonej marki.

 

Marek F. Klimek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013