powrót

Aktualności

Gołdap przyciąga

Gmina Gołdap oferuje korzystne tereny inwestycyjne, atrakcje krajobrazowe i znakomite warunki do spokojnego wypoczynku.

 

 

Atuty Gołdapi można wyliczać długo. Położona częściowo nad jeziorem gmina graniczy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, zlokalizowana jest w strefie funkcjonowania małego ruchu granicznego, znajduje się tu międzynarodowe przejście graniczne Gołdap-Gusiew, zaś do granicy z Litwą jest niespełna 40 km. Wokół 13,5-tysięcznego miasta powstała obwodnica, a infrastruktura drogowa jest cały czas modernizowana. Jednak najważniejsze jest unikatowe połączenie walorów krajobrazowo-klimatycznych z korzystnymi warunkami rozwoju przedsiębiorczości.

Krystalicznie czyste powietrze, zasoby borowin, wód mineralnych i leczniczych uzasadniają posiadanie przez Gołdap od sierpnia 2000 r. statusu uzdrowiska borowinowo-klimatycznego jako jedynego na Warmii i Mazurach. Działalność uzdrowiskowa to jeden z priorytetów ekonomicznych samorządu miasta. Leczy się tu przede wszystkim choroby ortopedyczno-urazowe dolnych dróg oddechowych, kobiece, reumatyczne, neurologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie oraz układu trawienia.

Gołdap jest obecnie również ośrodkiem narciarskim. Na stokach Gołdapskiej Góry, w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Piękna Góra z obrotową kawiarnią na szczycie udostępniono ponad 2 km tras zjazdowych oraz 5 wyciągów narciarskich (w tym kolej krzesełkową przy trasie zjazdowej). Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje również ponadkilometrowy betonowy tor saneczkowy. Latem w Puszczy Boreckiej można oglądać żubry, w pobliskiej Rapie prawdziwą piramidę, w Stańczykach najwyższe w Polsce mosty i wiadukty kolejowe, zaś wokół legendarną Puszczę Romnicką.

Wszystkie te walory czynią nasze miasto wymarzonym miejscem dla przedsiębiorców z branży usług medycznych i turystycznych, którzy chcą inwestować w sanatoria, wytwórnię wód mineralnych i leczniczych, produkcję kosmetyków na bazie borowin, hotele i pensjonaty z usługami SPA & Wellness, a także kasyno – wylicza Marek Miros, od 24 lat burmistrz Gołdapi. – Przyszłym inwestorom oferujemy przede wszystkim kilkanaście hektarów gruntów uzbrojonych w pełną infrastrukturę techniczną, położonych nad jeziorem Gołdap w strefie ochrony uzdrowiskowej.

W strefie tej powstały już: pijalnia wód mineralnych i leczniczych, park zdrojowy, promenada wzdłuż całej dzielnicy uzdrowiskowej, aleje spacerowe, drogi rowerowe, molo oraz czwarte w Polsce tężnie solankowe. Kolejne inwestycje mogą być również lokalizowane na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefy Gołdap położonej przy międzynarodowym przejściu granicznym z Federacją Rosyjską.

 

Marek F. Klimek

nasze publikacje poznaj nasz zespół zostań symbolem gala 2013