powrót

Aktualności

Energ(i)a tkwi w innowacji

W wyniku działań spółki Enspirion z Grupy ENERGA na rynku energii w Polsce pojawiła się innowacyjna usługa polegająca na zarządzaniu popytem energii: Demand Side Response. Zapotrzebowanie na nią ze strony przedsiębiorstw, coraz bardziej świadomych możliwych do uzyskania korzyści, może wkrótce dynamicznie wzrosnąć. Grupa ENERGA prowadzi jednocześnie prace nad kolejnymi innowacjami: Energa Living Lab i możliwością udostępniania usługi zarzadzania popytem energii klientom indywidualnym.

 

Tegoroczne lato było wyjątkowo upalne. W sierpniu wysokie temperatury doprowadziły do wprowadzenia administracyjnych ograniczeń w dostawach energii elektrycznej, po raz pierwszy od lat 80-tych XX wieku.

W przyszłości sytuacji takich będzie można uniknąć dzięki rozwojowi usługi redukcji zapotrzebowania jaką rozwija Grupa ENERGA w swojej spółce zależnej Enspirion.

 

 

– Na polskim rynku energii jesteśmy jedynym aktywnie działającym agregatorem, który wspiera stabilność systemu energetycznego i zwiększa pewność ciągłości dostaw energii elektrycznej dla klientów. Nasze działania dają możliwość dobrowolnego ograniczenia zużycia energii w razie wystąpienia trudności w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Również, w sytuacjach takich jak ta, w której latem znalazły się przedsiębiorstwa w Polsce – przekonuje Maciej Bora, prezes zarządu Enspirion Sp. z o.o.

 

Innowacyjne negawaty

 

Stabilność systemu w skuteczny sposób wspierają negawaty (NW), czyli dobrowolnie, zaoszczędzone megawaty energii. Enspirion, jako pierwsza firma w kraju, oferuje w tym zakresie usługę Demand Side Response. W zamian za redukcję pobieranej z sieci energii, partnerzy spółki otrzymują wynagrodzenie pieniężne. Negawaty to oferta dla podmiotów wykorzystujących znaczne ilości energii elektrycznej, które decydują się przesunąć swoje zapotrzebowanie mocy np. na inną część doby. Redukcja jest dobrowolna i odbywa się na podstawie wcześniej zawartej umowy pomiędzy klientem i spółką energetyczną. Dzisiejszy potencjał negaelekrtowni Enspirion wylicza na 350 NW, a do końca bieżącego roku potencjał ten wzrośnie do 500NW.. Firma zaprasza do współpracy wszystkich instytucjonalnych odbiorców energii, zainteresowanych dobrowolnym ograniczeniem jej zużycia jako formy wsparcia działania Krajowego Systemu Energetycznego.


 

Jak to działa


 

Jak wyjaśniają eksperci z Enspiriona, procedura wytwarzania negawatów rozpoczyna się minimum 6 godzin przed planowanym zapotrzebowaniem na redukcję mocy. – PSE informuje nas o planach redukcji, a naszym zadaniem jest przekazanie informacji o tym naszym lientom, którzy najpóźniej w 4. godzinie przed redukcją deklarują, czy decydują się do niej przystąpić. Ostateczna decyzja o redukcji jest podejmowana przez PSE najpóźniej na w 3. godzinie przed mającym nastąpić zdarzeniem. – wyjaśnia mechanizm działania negawatów Maciej Bora.

Jak podkreślają władze spółki, ograniczenie energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej przez odbiorców może być realizowane poprzez: przesunięcie poboru energii w inne pory doby, zmianę punktów pracy pomocniczych elementów procesów, które nie mają bezpośredniego wpływu na produkcję, zbuforowanie procesów produkcji poprzez zmagazynowanie energii w obiektach chłodniczych lub wykorzystanie zapasów magazynowych czy generację energii elektrycznej z własnych źródeł wytwórczych. Największymi możliwościami redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną dysponują przedsiębiorstwa prowadzące energochłonne procesy technologiczne, takie jak kopalnie węgla brunatnego, huty czy cementownie.


 

Energa Living Lab


 

To nie koniec innowacji Enspiriona. Spółka realizuje w Gdyni projekt, w ramach którego stworzono pierwsze w kraju dynamiczne laboratorium badania zużycia energii tworzone w czasie rzeczywistym przez... mieszkańców miasta. Prace trwają w oparciu o projekt „Energa Living Lab dla poprawy efektywności końcowego wykorzystania energii elektrycznej”. – Ten innowacyjny projekt wystartował w czerwcu 2014 roku W kwietniu br. rozpoczęła się część „testowa,” która potrwa 18 miesięcy. Udział w nim bierze 300 gospodarstw domowych. Wśród uczestników są osoby w różnym wieku i statusie materialnym oraz społecznym. Testujemy nowe technologie, które przyczynią się do poprawy jakości środowiska oraz zmniejszą domowe wydatki na prąd – tłumaczy Katarzyna Grzejszczak, Dyrektor Departamentu Realizacji Projektów.

W ramach projektu Enspirion zaopatrzył połowę uczestników projektu, czyli 150 gospodarstw domowych, w urządzenia tworzące Inteligentną Sieć Domową (ISD). Mają oni do dyspozycji innowacyjny system zarządzania energią elektryczną w domach i otrzymali nowoczesny sprzęt pozwalający na korzystanie z tego rodzaju usługi. W jego skład wchodzi router-centralka, stanowiący serce systemu ISD. Dzięki niemu można sterować urządzeniami RTV-AGD, podglądać na bieżąco zużycie energii oraz konfigurować system. Sprzęt domowy podłączany jest do inteligentnych gniazdek. W skład systemu wchodzi również uniwersalny czujnik ruchu zasilany bateriami, umożliwiający pomiar temperatury oraz natężenia światła, a także Relay Switch, pozwalający na zdalne sterowanie oświetleniem mieszkania z tabletu lub smartfonu. Firma zapewniła materiały informacyjne nt. zasad posługiwania się systemem.

ISD wspiera testowanie Wielostrefowych Programów Cenowych, uwzględniający różne stawki za energię w zależności od pory dnia, dnia tygodnia, a nawet pory roku. Uczestnicy projektu Energa Living Lab za jego pomocą są zachęcani do unikania używania najbardziej energochłonnych urządzeń wtedy, gdy energia jest najdroższa i korzystania z nich w okresach z niższymi stawkami. W praktyce oznacza to dostosowanie zużycia energii do programów cenowych, dzięki czemu można wymiernie zaoszczędzić na rachunkach za energię – odpowiada K. Grzejszczak.

Co jednak ciekawe, druga połowa z 300 uczestników projektu Energa Living Lab nie korzysta z inteligentnych urządzeń służących do zarządzania zużyciem energii elektrycznej. W jaki zatem sposób mogą nauczyć się obniżania rachunków za prąd? Odpowiedź jest banalna i genialna zarazem: korzystają ze specjalnie przygotowanych... magnesów na lodówkę oraz specjalnej aplikacji na telefony komórkowe, które pokazują stawki za energię w poszczególnych porach dnia i, jak się okazuje, są niezwykle skuteczne.

Enspirion szacuje, że osoby najaktywniej korzystające z Wielostrefowych Programów Cenowych będą w stanie zaoszczędzić do 10% miesięcznych wydatków na prąd. Spółka liczy, że po zakończeniu projektu zmienią się ich dotychczasowe przyzwyczajenia związane z użytkowaniem domowych sprzętów. Projekt pokaże, czy udało się to wyłącznie za pomocą inteligentnego systemu i związanych z nim nowatorskich gadżetów, czy też wystarczy odpowiednio przygotowana informacja zwrotna dla Klienta. Przeprowadzone dotychczas przez Enspirion badania fokusowe pokazują, że Energa Living Lab ma szansę odnieść sukces.

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach instrumentu LIFE+.

Za całokształt działań firma otrzymała nominację do tytułu EuroSymbol Innowacji 2015 .


 

Dariusz Brombosz